Taze donmuş plazmanın kullanım endikasyonlarının uygunluğunun değerlendirilmesi ve maliyetinin gösterilmesi
- Tez No: 487274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE CANAN VERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş:Taze donmuş plazma sık kullanılmasına rağmen endikasyonları oldukça kısıtlıdır. Bu çalışma, TDP transfüzyonu yapılan hastaların özelliklerini, servislere göre dağılımını, TDP transfüzyonunun uygunluğunu ve etkinliğini araştırır. Gereç ve Yöntem: 18 yaşının altında herhangi bir nedenle TDP transfüzyonu yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Transfüzyon endikasyonunun uygunluğu Ulusal Tranfüzyon Rehberine göre belirlendi. Bulgular:İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde takip edilen Nisan 2016-Mart 2017 tarihleri arasında 134 hastaya yapılan 208 taze donmuş plazma transfüzyonu çalışmaya alındı. Toplam 429 ünite TDP verildi. Hastalara yapılmış olan 208 transfüzyonun 156(%75)'i TDP transfüzyon endikasyonlarına uygun 52 (%25)'i uygunsuz olarak yapılmıştı. Ürün miktarının ise %20,2'si (87/429 ünite) uygunsuz olarak transfüze edilmişti. Dahiliye kliniklerinde uygunsuz yapılan sekiz transfüzyonun dördünde kanama olmaksızın yaygın damar içi pıhtılaşma ve ikisinde koagülasyon parametrelerinde uzama mevcuttu. Dahiliye kliniklerde uygunsuz transfüze edilen hiçbir hastada kanama yoktu. Cerrahi branşlarda uygunsuz transfüzyonların nedenleri; çocuk cerrahisi servislerinde 24 transfüzyondan 16'sı (%66,6) ameliyat, sekizi (%33,4)'ü koagülasyon bozukluğu olarak belirtilirken kalp damar cerrahisi servisinde 20 transfüzyondan 18 (%90)'i ameliyat biri (%5) koagülasyon bozukluğu ve biri (%5) de diğer olarak belirtilmişti. Cerrahi branşların her ikisinde de uygunsuz transfüzyonlar içinde kanama yoktu.Uygun endikasyonla kullanım oranı yüksek saptanan çocuk yoğun bakım ünitesinde TDP alan hastaların büyük bir kısmını sepsis olup transfüzyon öncesine göre PZ ve APTZ değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı kısalma saptandı. Bu bulgu uygun TDP transfüzyonuyla laborotuvar bulgularının etkin olarak düzeldiğini gösterdi.Hiçbir hastada transfüzyon ile ilişkili komplikasyon gelişmedi. Sonuç: Bu çalışmada %25 olan uygunsuz transfüzyon oranı diğer merkezlere göre düşüktü. Ancak her dört hastadan üçü kanamadan profilaktik amaçlı TDP almıştı.Biz bu çalışmada transfüzyon reaksiyonu göstermemiş olsak da TDP transfüzyonu çok ciddi komplikasyonlarla ilişkilidir.Bu çalışmada ugunsuz transfüzyonların maliyetinin bu yıl için 6019 ₺ (1640$) olduğu gösterildi.Transfüzyon pratiğindeki bilgiler daha çok erişkinlere dayanmakta olduğu için bu çalışmanın sonuçları çocuklardaki transfüzyon pratiğindeki farkındalığı artıracaktır.Sonuç olarak TDP transfüzyon oranını azaltmak için eğitim programlarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fresh frozen plasma (FFP) transfusion is frequent; however, its indications are limited. This study analyzes the characteristics of patients treated with FFP transfusion, the distribution of these patients among different hospital services, and the appropriateness and effectiveness of FFP transfusion as treatment. Materials and methods: The study retrospectively analyzed case files of patients who are under the age of 18 and who have been treated with FFP transfusion. The inappropriateness of transfusion treatment has been determined according to the national transfusion guide. Results: Onehundered thirtyfour patients who received FFP transfusion in Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital between April 2016 and March 2017enrolled the study. Patients were treated with 429 units of FFP in total. 156 out of 208 transfusions (75%) were administered according to transfusion indications, although 52 of them (25%) were not. Inappropriate administration of FFP corresponded to the 20.2% of total transfusion units (87 out of 429). In internal medicine clinics, 4 out of 8 inappropriate administrations resulted in disseminated intravascular coagulation without bleeding and coagulation parameters were prolonged in two of them. No bleeding was observed among inappropriate transfusions in internal medicine clinics. Reasons for inappropriate transfusion in pediatric surgery units have been indicated as surgery in 16 out of 24 transfusions (66.6%) and as coagulation defects in 8 out of 24 transfusions (33.4%). In cardiovascular surgery clinics, 18(90%) out of 20 transfusions were administered for surgical reasons, 1 out of 20 (5%) for coagulation defects and one (5%) for other reasons. In surgical services, no bleeding was observed in inappropriate transfusions. In pediatric intensive care unit, whose appropriate indication rates are high, sepsis occurred among the majority of patients treated with FFP transfusion, and their PT and APTT levels were shortened statistically in comparison to their pre-transfusion levels. This finding showed that laboratory results improve effectively with FFP appropriate transfusion. No patient suffered complications as a result of transfusion. Conclusion: In this study inappropriate FFP transfusion rate of 25% was lower than that of other centers. However more than three of four patients received FFP without bleeding but with a prophylactic purpose. Although we didn't show any transfusion reaction related with FFP it is related with very serious complication. This study demonstrated that inappropriate transfusions cost 6019 ₺ (1640$) this year. The results of this study will increase awareness about transfusion practices for children due to knowledge about transfusion practice based on adults. Thus there is a need foreducation programs in transfusion practice to reduce inappropriate FFP transfusion rate.