Prick testinde alerjen duyarlılığı olan hastalarda,abo kan gruplarının anlamlılık düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of the significance level of abo blood groups in patients with allergen sensitivity in prick test
- Tez No: 487277
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR BOZAYKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç:Tüm dünyada artan sıklıkta görülen allerjik hastalıklarda atopinin belirlemesi önemlidir. Atopinin değerlendirilmesinde en sık kullanılan invivo yöntem deri prick testleridir. Deri testleriyle atopi belirlenerek; alerjik hastalıkların tedavisinde ilk basamak olan alerjenden kaçınma sağlanabilir. Ayrıca spesifik alerjen belirlenmesi ile diğer bir tedavi seçeneği olan immunoterapi uygulanabilir. Çevresel faktörler atopinin gelişiminde etkili olduğundan bölgesel olarak alerjen duyarlılıkları değişebilmektedir. Bu çalışmada, Çocuk alerjisi polikliniğinde deri prick testi ile alerjen duyarlılığı saptanan hastaların kan grubuna göre anlamlılık düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı Gereç ve Yöntem:Çalışmaya Aralık 2012-Aralık 2016 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Allerjisi polikliniğe başvuran18 yaşından küçük hastalar dahil edildi. Olguların demografik ve allerjik hastalık özellikleri kaydedildi. Deri testleri hastanın yaşına göre ön kol volar yüze veya sırta prick yöntemiyle uygulandı.Hastalardan kan grubu tetkiki istende veya kan grubu kartı sorgulandı. Hastalıklara göre deri prik testi sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 500 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 6,72±3,2yıldı. Hastaların %63,6 ını erkek hasta oluşturmaktaydı. Çalışmaya alınan 500 hastanın % 40,2'si astım,%31'i AR , % 22,6 astım+AR ,%6,2 AD tanılı olarak bulundu. Hastaların %3' ü 0 negatif , %34' ü 0 pozitif, %5,4' i A negatif , %41,6 ' i A pozitif , %1,2' sı B negatif , %11,2' si B pozitif , %1,2' sı AB negatif , %5,4 'ü AB pozitif bulundu. Rh a göre %10,8 hasta Rh negatif ,%89,2 hasta Rh pozitif bulundu. Deri prick testinde %82,4 hastada ev tozu , %27,4 hastada polen , %29,8 hastada epitel ,%6,6 hastada mantar , %10,8 hastada besin , %10,8 hastada hamam böceği duyarlılığı saptanmıştır.Kan grupları; ev tozu duyarlılığı açısından (p:0.80) ,polen duyarlılığı açısından (p:0.6) , epitel duyarlılığı açısından (p:0.25) , mantar duyarlılığı açısından (p:0.13),besin duyarlılığı açısından (p:0.94) ,hamam böceği duyarlılığı açısından (p:0.05) anlamlı olarak farklılık yaratmamıştır.Rh; ev tozu duyarlılığı açısından (p:0.44), polen duyarlılığı açısından (p:0.74) ,epitel duyarlılığı açısından (p:0.75), mantar duyarlılığı açısından (p:0.77) , besin duyarlılığı açısından (p:0.24), hamam böceği duyarlılığı açısından (p:1) anlamlı olarak farklılık yaratmamıştır.0 kan grubuna sahip hastaların;diğer kan gruplarına sahip hastalardan ev tozu duyarlılığı açısından (p:0.45), polen duyarlılığı açısından (p:0.39), epitel duyarlılığı açısından (p:0.14) , mantar duyarlılığı açısından(p:0.08),besin duyarlılığı açısından (p:0.64) anlamlı olarak farklılık bulunmamıştır. O kan grubuna sahip hastalarda hamam böceği duyarlılığı (p:0.04) anlamlı bulunmuştur.A kan grubuna sahip hastaların; diğer kan gruplarına sahip hastalardan, ev tozu duyarlılığı açısından(p:1),polen duyarlılığı açısından (p:0,27),epitel duyarlılığı açısından (p:0,69),mantar duyarlılığı açısından(p:0,71)besin duyarlılığı açısından (p:0,77),hamam böceği duyarlılığı açısından (p:0,45) anlamlı olarak farklılık bulunmamıştır.B kan grubuna sahip hastaların diğer kan gruplarına sahip hastalardanev tozu duyarlılığı açısından (p:0,59),epitel duyarlılığı açısından (p:0,76),mantar duyarlılığı açısından (p:0,1),besin duyarlılığı açısından (p:1) ,hamam böceği duyarlılığı (p:1) açısından anlamlı olarak farklılık bulunmamıştır.B kan grubuna sahip hastalarda polen duyarlılığı (p:0.03) anlamlı bulunmuştur.AB kan grubuna sahip hastaların diğer kan gruplarına sahip hastalardanev tozu duyarlılığı açısından (p:0,81),polen duyarlılığı açısından (p:0,31),epitel duyarlılığı açısından (p:0,16),mantar duyarlılığı açısından (p:1),besin duyarlılığı açısından (p:0,77),hamam böceği duyarlılığı açısından (p:0,34) anlamlı olarak farklılık bulunmamıştır. Sonuç: O kan grubuna sahip hastalarda hamam böceği duyarlılığı, diğer tüm kan gruplarından anlamlı olarak p(0,04) farklı bulunmuştur. Hamam böceği duyarlılığı 0 kan grubu olan hastalarda fazla bulunmuştur. B kan grubuna sahip hastalarda polen duyarlılığı, diğer tüm kan gruplarından anlamlı olarak p(0,03) farklı bulunmuştur. Polen duyarlılığı B kan grubunda daha az bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Prologue and aim: It is important to determine atopy among the allergic diseases that are ever more common all around the world. Most common in vivo method to investigate atopy is the skin-prick testing. By determining atopy with skin tests, it is possible to avoid the allergens which is the first step for treating allergic diseases. Furthermore, by determining specific allergens, it is possible to apply immunotherapy as an alternative treatment. Due to the fact that environmental factors affect the development of atopy, allergenic sensitivities may locally differ. In this study, it was aimed to evaluate the level of significance of patients with allergen sensitization by skin prick test according to blood group in Child Allergy Policlinic. Materials and Methods: Patients under the age of 18 years who were admitted to the Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital Children's Allergy Clinic between December 2012 and December 2016 were included in the study. Demographic and allergic disease characteristics of the cases were recorded. Skin tests were applied by prick method on the volar surface of forearm or patient's back according to the age of the patient.Patients were asked for a blood test or the blood group card was interrogated.The skin prick test results were compared according to the diseases. Results: A total of 500 patients were included in the study. The average age is 6,72 ± 3,2 years. 63.6% of the patients were male patients.Of the 500 patients studied, 40.2% had asthma, 31% had AR, 22.6% asthma + AR, and 6.2% AD.3% of the patients were 0 negative, 34% were 0 positive, 5,4% A negative, 41,6% A positive, 1,2% B negative, and 11,2% B positive, 1.2% were negative for AB and 5.4% were positive for AB.10.8% were Rh-negative and 89.2% were Rh-positive according to Rh.In the skin prick test, 82.4% were in house dust, 27.4% in patient pollen, 29.8% in patient epithelium, 6.6% in patient mushroom, 10.8% in patient food, 10.8% in cockroach.Blood groups;in house dust sensitivity (p: 0.80), in terms of pollen sensitivity (p: 0.6), in terms of epithelial sensitivity (p: 0.25), in fungal sensitivity (p: 0.13), in nutritional sensitivity (p: 0.94) ,in cockroach sensitivity (p: 0.05) did not significantly differ. Rh ;in house dust sensitivity (p: 0.44), in terms of pollen sensitivity (p: 0.74), in terms of epithelial sensitivity (p: 0.75), in fungal sensitivity (p: 0.77), in nutritional sensitivity (p: 0.24) ,in cockroach sensitivity (p: 1) did not significantly differ.Patients with 0 blood group, patients with other blood groups; house dust sensitivity (p: 0.45), pollen sensitivity (p: 0.39), epithelial sensitivity (p: 0.14), fungal sensitivity (p: 0.08) and nutritional sensitivity (p: 0.64) were not found to be significant.In patients with 0 blood group, cockroach sensitivity (p: 0.04) was found to be significant. Patients with A blood group, patients with other blood groups; house dust sensitivity (p:1), pollen sensitivity (p: 0.27), epithelial sensitivity (p: 0.61), fungal sensitivity (p: 0.71) , nutritional sensitivity (p: 0.77) and cockroach sensitivity (p:0,45 ) were not found to be significant.Patients with B blood group, patients with other blood groups; house dust sensitivity (p:0,59), epithelial sensitivity (p: 0.79), fungal sensitivity (p: 0.1) , nutritional sensitivity (p: 1) and cockroach (p:0,1) were not found to be significant.In patients with B blood group, pollen sensitivity (p: 0.03) was found to be significant. Patients with AB blood group, patients with other blood groups; house dust sensitivity (p:0,81), pollen sensitivity (p: 0.31), epithelial sensitivity (p: 0.16), fungal sensitivity (p: 1) , nutritional sensitivity (p: 0.77) and cockroach sensitivity (p:0,34 ) were not found to be significant. Conclusion: In patients with 0 blood group, the sensitivity of cockroach was significantly different from all other blood groups p (0.04). Cockroach sensitivity was found to be high in patients with 0 blood group. In patients with B blood group, pollen sensitivity was significantly different from all other blood groups p (0.03). Pollen sensitivity B was found less in blood group