Prematür adrenarş tanısı alan çocuk hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and laboratory features of children who diagnosed with premature adrenarche
- Tez No: 487276
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİBEK MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Prematür adrenarş kızlarda 8 erkeklerde 9 yaşından önce pubertenin diğer bulguları olmadan androjen kaynaklı pubik ve/veya aksiller kıllanma, yetişkin tipi vücut kokusu, yağlı cilt, akne ve komedonları başlaması olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada çocuk endokrinoloji kliniğinde prematür adrenarş tanısı alan hastaların başvuru sırasındaki yakınmalarının, demografik verilerinin, fizik muayene bulgularının, oksolojik ölçümlerinin, biyokimyasal ve hormonal düzeylerinin, kemik yaşının değerlendirilmesi; obezite, insülin direnci, dislipidemi açısından irdelenmesi ve geç başlangıçlı konjenital adrenal hiperplazi tanısı alan olguların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Metot: Çalışmada 1 Ocak 2012- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Endokrinoloji polikliniklerinde pubik/aksiller kıllanma şikâyeti ve/veya bulgusu olan prematür adrenarş ön tanılı olguların klinik ve laboratuvar özellikleri geriye dönük olarak değerlendirildi. Hastaların cinsiyet, başvuru yaşı, yakınmanın başlangıç yaşı, başvuruya kadar geçen süre, başvuru yakınması, akne, ter kokusu gibi ek bulgu varlığı, doğum öyküsü, aile öyküsü, başvuru anındaki pubertal evrelemesi, fizik muayene bulguları oksolojik ölçümleri, lipid parametreleri, bazal glukoz ve insülin düzeyleri hormonal parametreleri ve takip süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamız 176'sı (%86) kız, 28'si (%14) erkek olmak üzere 204 olgu dahil edildi. Yakınmaların başlangıç ortalama yaşı kızlarda 6,79±1,13 yıl (1,92-8,58 yıl), erkeklerde 7,35±1,25 yıl (2,25 -8,58 yıl) idi. İzole pubik kıllanmanın kızlarda %78, erkeklerde %82 ile en fazla görülen başvuru yakınması olduğu görüldü. Prematür adrenarş ile takipli 17 kız ve 2 erkek olgu toplam 19 olgu (%11) gebelik yaşına göre düşük doğum ağırlıklı idi. 58 (%28) olgunun kemik yaşı takvim yaşı farkının 1 yıldan fazla idi. Vücut kitle indeksi SDS değerlerine göre olguların 105 (%51,5)'i normal kilolu, 77 (%37,5)'si aşırı kilolu ve 22 (%11)'si obezdi.
Özet (Çeviri)
Premature adrenarche is defined as starting of pubic and/or axillary hair growth, adult type body odor, oily skin, acne and comedones without other pubertal findings before 8 years for girls and 9 years for boys. In this study, we aimed to evaluate the complaints, physical examination findings, anthropometrics measures, biochemical and hormonal levels, bone age of children with premature adrenarche on time of diagnosis; analyze these children for obesity, insulin resistance, dyslipidemia and identify the patients considered to have late-onset congenital adrenal hyperplasia. Methods: Clinical and laboratory features of children with premature adrenarche with pubic / axillary hair complaints and / or findings who admitted to endocrinology outpatient clinic between January,1.2012 and December,31,2016 were evaluated retrospectively. This study was carried out by the Department of Health Sciences University of Ankara Health and Diseases Hematology Oncology Hospital Endocrine Polyclinic. The age of the patients, age at onset of complaints, gender, birth weight, family history, pubertal stage at admission, physical examination findings, lipid parameters, basal glucose and insulin levels, hormonal parameters and follow-up periods were recorded. Results: In our study, 204 cases, 176 (86%) female and 28 (14%) male, who were diagnosed as premature adrenarche were included. The mean ages at onset of complaints were 6,79 ± 1,13 years (1,92-8,58 years) for females and 7,35 ± 1,25 years (2,25-8,58 years) for males. It was seen that isolated pubic hair growth was the most common complaint with 78% in girls and 82% in boys. A total of 19 cases (11%) of 17 girls and 2 boys admitted with the diagnosis of premature adrenarche were found to have small for gestational age birth story. There were more than 1 year difference between bone age and chronological age in 58 patients. According to body mass index SDS values; 105 cases (51,5%) were at normal weight, 77 cases (37,5%) were overweight and 22 cases (11%) were obese.