Düzce ili Akçakoca ilçesi 45 yaş üstü inme prevalansı
Stroke prevalance in Akcakoca
- Tez No: 487286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İnme dünyada ölüm sebeplerinin 3. sırasında yer almaktadır. Bu nedenle prevalansını ve etiyolojisini bilmek hastalığı önlemek açısından önemlidir. İnme prevalansı ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye, hatta şehirden şehre değişmektedir. Bu hastalık için dünyada yapılmış çok sayıda epidemiyolojik çalışma, ülkemizde inme prevalansı üzerine yapılmış çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışmada Düzce ilinin Akçakoca ilçesinin inme prevalansı ve risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Akçakoca'da 45 yaş ve üstü 3750 kişi kapı kapı dolaşılıp yüzyüze görüşülerek tarandı. Çalışma 1-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında tamamlandı. Taramada Dünya Sağlık Teşkilatı'nın modifiye inme anket formu kullanıldı. Hastaların beyanlarına dayalı olarak doktor tarafından teşhis edilmiş inme, risk faktörleri ve inme türleri belirlendi. Sonuçlar: Toplam 3750 kişiye ulaşıldı. 83(40 kadın, 43 erkek) kişide geçirilmiş inme tespit edildi. İnme prevalansı %2,2 olarak bulundu. Hastaların %84,3'ünde iskemik, %14,5'inde hemorajik inme olduğu belirlendi. Risk faktörleri olarak %85,5'inde hipertansiyon, %33,7'sinde diabet, %47'sinde kalp hastalığı, %48,2'sinde hiperlipidemi, %26,5'inde sigara kullanımı, %2,4'ünde alkol kullanımı tespit edildi. Yorum: Bu çalışmada Akçakoca inme prevalansı ve risk faktörleri ortaya konulmuştur. Serebrovasküler hastalık gibi ölüm ve sakatlık oranı yüksek bir hastalığın prevalansının ve risk faktörlerinin belirlenmesi ve buna göre önlemlerin alınması, ölüm hızının azalması, işgücü kaybının önlenmesi, buna bağlı ülke ekonomisinin yükünün azalmasında önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Stroke is the 3rd rank cause of the total death causes in the world. The prevalence of stroke differs from country to country, region to region and even from city to city. Although there are several epidemiological studies conducted on these diseases, there is limited research about these disorders in our country. This study aims to determine the stroke prevalence of Akçakoca. Patients Recruitment and Methods: A total of 3750 people over 45 age are screened in face-to-face in Akçakoca. The screenings have been completed between the dates April 1-31, 2017. The modified stroke prevalence questionnaire of World Health Organization (WHO) has been used in the screenings. Based on the screenings, which considers the patient statements, the doctor has detected the prevalence values, risk factors and prevalence types. Results: A total of 3750 were reached in the screenings. It was determined that 83 (40 female and 43 male) people had previous stroke experience. The stroke prevalence was found as %2,2. In addition, in 84,3% of the patients, ischemic prevalence was detected while hemorrhagic prevalence has been detected in 14,5% of the patients. Among the risk factors, hypertension in 85,5% of the patients, diabetes in 33,7%, heart disease in 47%, hyperlipidemia in 48,2%, tobacco use in 26,5%, alcohol use in 2,4% of the patients were detected. Conclusions: In this study, Akçakoca stroke prevalence and risk factors were determined. It is important to determine the prevalence and risk factors of a patient with a high mortality and disability rate, such as cerebrovascular disease, and to take precautions accordingly, to decrease the rate of death, to prevent labor loss, and to reduce the burden of the country's economy.