Kanserli çocuk hastalarda beslenme durumunun izlemi
Nutritional monitoring of nutrition in children with cancer
  1. Tez No: 487298
  2. Yazar: FATİH SULTAN MEHMET KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER AYŞE SELİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran kanserli çocuklarda hastalığa ve/veya tedaviye bağlı olarak ortaya çıkan malnütrisyonu tanımak ve risk faktörlerini belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve metot: Çalışma Mart 2015 ile Mart 2017 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Onkoloji Servisi'ne tedavi için yatırılan 81 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların; tanıları, tanı anındaki yaşları, aldığı tedavileri, cerrahi, radyoterapi uygulamaları, yatış sayı ve süreleri, enfeksiyon geçirip geçirmediği, eşlik eden klinik bulguları kaydedilmiştir. Tanı anında (0. ay) ve tedavinin 3, 6, 9, 12. aylarında hastaların yaşa göre boy (YGB), yaşa göre vücut ağırlığı (YGA) ve üst orta kol çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı ölçümleri yapıldı. Ölçümlerden Z skorları, boya göre ağırlık (BGA), vücut kitle indeksi (VKİ) değerleri bulundu. Ayrıca hastaların tam kan sayımı, üre, kreatinin, AST/ ALT gibi bazı laboratuvar parametreleri 3, 6, 9. aylarda düzenli olarak kaydedilerek karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hematolojik maligniteler %77 olarak bulunurken, solid tümörler (nöroblastoma %11,1 ve Wilm's %12,3) %23 oranında tespit edildi. Çalışmamızda malnütrisyon oranı tanı anında ağırlık Z skoruna göre %9,9 olarak saptanırken, 3. ayda %14,8'e, tedavinin 6. ayında ise %19,7'ye yükseldiği görülmüştür; 12. ayın sonunda %18,5 olmuştur. Çalışmamızda yaşa göre boy Z skoru
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to identify the malnutrition due to disease and / or treatment and to determine the risk factors in children with cancer who were followed at Inönü University Faculty of Medicine Department of Pediatrics. Material and method: This study was carried out between March 2015 and March 2017 on 81 patients hospitalized for treatment at Inonu University Turgut Özal Medical Center Pediatric Oncology Service. History of the disease, age at diagnosis, treatments received, surgery, radiotherapy applications, number and duration of hospitalization, infection, and associated clinical findings were recorded. Age, body weight, upper middle arm circumference and triceps skin fold thickness measurements were performed at the time of diagnosis (0. month) and at 3, 6, 9, and 12 months of treatment. Z scores for weight for height, height for age (HFA) and body mass index (BMI) were calculated. Laboratory parameters such as complete blood count, urea, creatinine, AST / ALT values were regularly recorded and compared at 3, 6, 9 months. Results: In our study, hematological malignancies were found in 77%. Solid tumors (11.1% neuroblastoma and 12.3% Wilm's) were detected in 23%. The rate of malnutrition according to WFA was found to be 9.9% at the time of diagnosis, 14.8% at 3 months, and 19.7% at 6 months of treatment. It was 18.5% at the end of the 12th month. HFA Z-score of