Pediatrik yaş grubu yeni tanı akut lenfoblastik lösemi hastalarının beslenme durumu ile oksidatif stres ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional status and oxidative stress in newly diagnosed pediatric acute lymphoblastic leukemia patient
- Tez No: 874319
- Danışmanlar: PROF. DİLEK GÜRLEK GÖKÇEBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Akut lösemiler çocuklarda görülen en sık kanser türüdür. Hastalık seyrinde gelişen patofizyolojik süreçler büyüme geriliğine ve yetersiz beslenmeye yol açabilir. Tedavide kullanılan birçok kemoterapötik ajan serbest oksijen radikaller üretir ve onları nötralize etmeye çalışırken vücudun antioksidan depolarını tüketir. Beslenme yetersizliği nedeniyle de oksidan/antioksidan dengesi yeniden kurulamaz. Bu çalışmada pediatrik yaş grubu yeni tanı akut lenfoblastik lösemi (ALL) hastalarının beslenme durumunun ve oksidatif stresin hastalığın klinik seyri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Yeni tanı ALL olup takibi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği'nde devam eden 0-18 yaş arası toplam 28 hasta bu prospektif çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubunun vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), üst orta kol çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı, bel çevresi, ve günlük alınan kalori miktarı tanı anı, 33.gün ve 78. gün olmak üzere üç kez yapıldı ve tüm veriler hasta takip formunda kayıt altına alındı. Hastalardan alınan tam kan sayımı, biyokimya, CRP, koagülasyon parametreleri, vitamin B12, folat, 25-OH vitamin D ve prealbümine ek olarak oksidatif stres belirteci olarak total tiyol, native tiyol, disülfit ve iskemi modifiye albümin (İMA) çalışıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Acute leukemias are the most common type of cancer in children. The pathophysiological processes that occur during the course of the disease can lead to growth retardation and inadequate nutrition. Many chemotherapeutic agents used in treatment produce free oxygen radicals and attempt to neutralize them, depleting the body's antioxidant reserves in the process. Due to nutritional deficiencies, the oxidative/antioxidant balance cannot be restored. This study aims to investigate the relationship between the nutritional status and oxidative stress of pediatric patients diagnosed with newly diagnosed acute lymphoblastic leukemia (ALL) and the clinical course of the disease. Materials and methods: A total of 28 patients aged 0-18 years, diagnosed with newly diagnosed acute lymphoblastic leukemia (ALL) and followed up at the Pediatric Hematology and Oncology Clinic, were included in this prospective study. Anthropometric measurements of the study group including body weight, height, body mass index (BMI), mid-upper arm circumference, triceps skinfold thickness, waist circumference, and daily calorie intake were performed three times: at the time of diagnosis, on day 33, and on day 78. All data were recorded in the patient follow-up form. In addition to routine blood tests, biochemistry, CRP, coagulation parameters, vitamin B12, folate, 25-OH vitamin D, and prealbumin, oxidative stress markers including total thiol, native thiol, disulfide, and ischemia-modified albumin (IMA) were evaluated. Statistical analyses and calculations were performed using IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007.