Avrupa elektrik piyasaları: Entegrasyon ve etkileşimler
European electricity markets: Integration and interactions
- Tez No: 487328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER ARABACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Enerji, İşletme, Econometrics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen ortak Avrupa elektrik piyasası hedefi bağlamında Avrupa ülkeleri elektrik piyasalarında piyasa entregrasyonu ve piyasalar arası etkileşimleri incelemeyi amaçlamaktadır. Avrupa ülkelerinden (Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Slovakya, Portekiz, İspanya, İtalya, Birleşik Krallık, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsveç, Litvanya, Letonya, Norveç) elde edilen aylık ortalama spot elektrik fiyatları zaman serileri, Johansen vd. (2000) eştümleşme analizi; günlük ortalama spot elektrik fiyatları zaman serileri ise Engle (2002) dinamik koşullu korelasyon (DCC) analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen bulgular, yapısal kırılmalar dikkate alındığında Avrupa elektrik piyasalarının uzun dönemde entegre olduğuna işaret etmektedir. Entegrasyonun belirleyicileri arasında, piyasalar arasındaki enterkoneksiyon kapasite kısıtları, farklı piyasa yapıları, farklı iklim koşullarına bağlı farklı tüketim kalıpları ve farklı birincil kaynak kompozisyonlarına bağlı etkenler sıralanabilir. Bununla birlikte, Avrupa elektrik piyasaları arasındaki karşılıklı etkileşimleri ve birlikte hareketi güçlendiren en önemli unsurların, iletim ağı kapasitesindeki artış, iletim ağı kapasitesinin yönetimindeki etkinlik düzeyi ve piyasaların senkronizasyonunu sağlayan kurumsal ve yasal çerçevedeki uyumlulaştırıcı düzenlemeler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the European electricity market integration and interactions among European electricity markets in the context of the common energy market objective set by the European Commission. Electricity spot market data obtained from European countries (Austria, Belgium, France, Germany, the Netherlands, Czech Republic, Hungary, Slovakia, Poland, Portugal, Spain, Italy, United Kingdom, Denmark, Estonia, Finland, Sweden, Lithuania) are analyzed using econometric and statistical methodology for time series analysis. Monthly average price series are analyzed using Johansen et al. (2000) co-integration approach. Daily average price series are analyzed using Engle (2002) dynamic conditional correlation (DCC) analysis. The results suggest that the European electricity markets are integrated in the long-run when structural breaks are considered in the co-integration analysis. The determinants of integration include interconnection capacity constraints among markets, different market structures, different consumption patterns depending on different climatic conditions, and factors related to different primary resource compositions. However, the most important factors that strengthen the interactions and the co-movement between European electricity markets are the increase in the transmission capacity, the efficiency of the congestion management, and regulations on an overall institutional and legal framework which synchronizes the electricity markets.