Transfer fiyatlandırması gelişimi ve uygulama yöntemleri üzerine bir araştırma
A stady on transfer pricing development and i̇mplementation methods
  1. Tez No: 487406
  2. Yazar: EVRİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
TRANSFER FİYATLANDIRMASI GELİŞİMİ VE UYGULAMA YÖNTEMLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Günümüz dünyasında meydana gelen küreselleşme, işletmeleri faaliyet alanlarını geliştirmek ve değiştirmekle kalmamış rekabet ortam ve koşulları, yönetim anlayışları, teknolojik gelişmeler, yenilikler ve sermayenin uluslararası hareket kazanması ile birlikte uluslararası alanda faaliyet içinde bulunan büyük grup şirketlerinin oluşmasına yol açmıştır. Transfer fiyatlandırması kavram olarak grup faaliyet gösteren şirketlerin yani bir diğer ifade ile ilişkili kişilerin kendileri arasında gerçekleştirdikleri mal ve hizmet alım satımlarında uyguladıkları fiyatı irdelemektedir.Şirketler kar odaklı amaçla faaliyet gösterirken transfer fiyatlandırması yolu ile faaliyet gösterdikleri ülke içinde vergi kaybına yol açabilmektedir. Bu nedenden ötürü, transfer fiyatlandırması olgusu uluslararası şirketler ve gelir idareleri için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
A STADY ON TRANSFER PRICING DEVELOPMENT AND İMPLEMENTATION METHODS Today the world of globalization, enterprises extend their field of sctivity and have no competitive environment and conditions, changing management conceptions, technological developments and innovations and to win the international movement of capital, together with the large group in the international area has led to the evolution of the company. Transfer pricing as companies that operate as a group concept so a person associated with the other expressions they perform themselves apply for the purchase of goods and services between the price of modernity. For the purpose of profit-oriented companies when operating in transfer pricing via which they operate, can cause a loss of tax in the country. This is due to a case of transfer pricing, international companies and is of great importance to the revenue authorities.