Transfer fiyatlaması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı ve Türkiye'deki uygulaması
Distribution of hidden profits by means of transfer pricing and its practice in Turkey
  1. Tez No: 345176
  2. Yazar: CANAN BAŞARAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NECEF YERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı maddesi açıklanmış,yargı kararlarının mevzuatımızdaki değişikliklere etkisi incelenmiştir.Söz konusu açıklamalar yapılırken, birinci bölümde kavramların teorik alt yapısı ile Dünya ölçeğinde Transfer Fiyatlaması uygulamasının tarihsel gelişimi incelenmiştir.İkinci bölümde ise Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı hakkında Türkiyede yapılan düzenlemeler irdelenmiş;5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanununun ilgili maddesinin uygulama esasları açıklanmış ve örtülü kazanç dağıtımı müessesesine getirilen yenilikler tespit edilerek,örtülü kazanç kavramının,5422 sayılı KVK ndaki yeri 5520 sayılı KVK ndaki düzenleme ile karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise Türkiyedeki Örtülü Kazanç Dağıtımı uygulamasının hukuksal boyutu üzerinde durulmuş ve Örtülü Kazanç konusunda verilen Danıştay kararları;idarenin,yasayı uygularken yaptığı yorum ve işlemlere etkileri bakımından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the article that is for the Distribution of Hidden Profits by Means of Transfer Pricing; as in the law nr. 5520 on Corporation Tax, is explained, the impact of the court decisions on the legislation is examined. While making the subject explanations, in the first section the historical development of the transfer pricing on world scale is examined with the theoretical infrastructure of the conceptions. In the second section the regulations in Turkey about the Hidden Profit Distributions by Means of Transfer Pricing is probed, the implementation base in the related article of the Law nr. 5520 on Corporation Tax is explained and by detecting the renovations on the institution of hidden profits, the place of the hidden profits distribution concept in Corporation Tax Law 5422 is compared to that of the Corporation Tax Law nr. 5520. In the last section stress is laid on the legal dimensions of the implementation of the Hidden Tax Distribution practices in Turkey and The decisions given by the Council of the State are examined form the point of the interpretations and its impacts on the transactions as the law is practiced by the administration.