Transfer fiyatlandırması uygulamasının Türkiye ve OECD mevzuatı açısından karşılaştırılması
Comparison of transfer pricing the application of the legislation in terms of Turkey and OECD
  1. Tez No: 512371
  2. Yazar: NURULLAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ABDÜLKADİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ticaretin sınırlarının uluslararası bir boyut aldığı ve çok uluslu şirketlerin dünya ticaretinde önemli paya sahip olduğu günümüzde ülkelerin ticarete ve mali olaylara duyduğu ilgi her geçen gün artmaktadır. Ülkelerin artan bu ilgisinin en önemli kaynağı da vergi gelirleridir. Ülkeler uluslararası alanda gerçekleşen mal ve hizmet alım-satımlarından paylarına düşen vergi hasılatını elde etmek için hem kendi iç düzenlerinde hem de uluslararası boyutlarda düzenlemeler yapmışlardır. Mevzuatımızda transfer fiyatlandırması konusunda Kurumlar Vergisi Kanunu ve Gelir Vergisi Kanun 'unda uluslararası mevzuata paralel olarak ilgili düzenlemeler mevcuttur. Bu çalışmada transfer fiyatlandırması uygulamasının Türk Vergi Mevzuatı ile uluslara arası mevzuat arasındaki uyum ve farklılıkların tespiti için Türk vergi mevzuatı ile OECD transfer fiyatlandırması düzenlemeleri karşılaştırılarak sonuç elde etmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda transfer fiyatlandırması uygulamasının tanımı, çıkış nedenleri, şirketler tarafından hangi amaçlarla tercih edildiği, tarihi gelişim süreci üzerinde durulmuştur. Türk vergi mevzuatında ki transfer fiyatlandırması hakkında eski ve yeni yasal düzenlemeler ve farkları, transfer fiyatlandırması kapsamında mevzuatımızda yer alan temel ilkeler, transfer fiyatlandırmasının kapsamındaki mükellefler, bu mükelleflerin kapsam dahilinde uyulması gereken yükümlülükler, transfer fiyatlandırması yöntemleri genel hatlarıyla sayılmıştır. Birçok ülkeye rehberlik eden OECD transfer fiyatlandırması mevzuatı, ülkemiz mevzuatı ile olan benzerlikleri ve farklılıkları konusunda ayrıma varmak için genel hatlarıyla açıklanmış. Büyük oranla OECD mevzuatı ışığında düzenlenen, transfer fiyatlandırması kapsamındaki vergi mevzuatımız bir uygulama örneği ile daha anlaşılır kılınmaya çalışılmış. Sonuç bölümünde transfer fiyatlandırması uygulaması kapsamında Türk vergi mevzuatı ile uluslararası mevzuatının uyumlu olup olmadığını göstermek için OECD mevzuatında ve Türk vergi mevzuatında yer alan ve transfer fiyatlandırmasının temelini oluşturan kavramlar ve yöntemlerin benzer ve farklı yönleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, when trade borders have an international dimension and multinational companies have a significant share in world trade, the interest of countries in trade and financial events is increasing day by day. Tax revenues are the most important source of this increasing interest of the countries. Countries have regulated both internally and internationally in order to obtain tax revenue, which is the share of goods and services traded internationally. Regarding our transfer pricing, the Corporate Tax Law and the Income Tax Law also have related regulations in line with international legislation. In this study, it was aimed to compare transfer pricing practices with OECD transfer pricing practices in order to determine the harmony and differences between Turkish Tax Legislation and international legislation. Within this scope, the definition of transfer pricing application, the reasons for exit by companies, and the historical development process are emphasized. The old and new legal regulations and differences about transfer pricing in Turkish Tax Legislation are outlined in general terms in our legislation under transfer pricing, taxpayers within the scope of transfer pricing, liabilities to be obeyed within scope and transfer pricing methods. The OECD transfer pricing legislation, which guides many countries, has been outlined in order to distinguish the similarities and differences with our country legislation. It has been tried to make it more clear with an application example of our tax legislation under transfer pricing, largely in the light of OECD legislation. In the conclusion section, similar and different aspects of concepts and methods in OECD legislation and Turkish Tax Legislation have been compared to show whether Turkish tax legislation and international legislation are compatible with transfer pricing practice.