Kanserli çocukların annelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mothers with children, who are suffering from cancer
  1. Tez No: 487431
  2. Yazar: BELİZ NAZ İŞERİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RUKİYE İREM ERDEM ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocukluk çağı kanseri bütün aileyi etkileyen bir hastalıktır. Hastanede yatılı olarak tedavi gerektirmektedir. Böyle durumlarda çocuğuyla beraber hastanede kalan anneler bakım verme sürecinde zorluklar yaşamaktadırlar. Annelerin ruh sağlığındaki bozulmalar çocuklara da yansımaktadır. Bu çalışmada çocuklarına bakım vermekte olan annelerin; yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile bakım verme yükü ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Katılımcılara, Kanser Hastasına Bakım Veren Aile Üyelerinin Yaşam Kalitesi Ölçeği, Bakım Verme Yükü Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre bakım verme yükü ve sosyal desteğin, yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyeteyi yordadığı bulgulanmıştır. Bakım verme yükünün bu süreci en çok etkileyen değişken olduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak tanıyı 6 aydan daha uzun bir süre önce öğrenen annelerin 6 aydan daha kısa bir süre önce öğrenen annelere göre bakım verme yükünü daha yoğun yaşadığı, depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu ve yaşam kalitelerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Bu iki grup arasında anksiyete ve sosyal destek yönünden anlamlı bir fark bulunmamıştır. İlk kez tedavi gören çocukların annelerinin nüks sonrası tekrar tedaviye başlayan çocukların annelerine göre, daha yoğun depresyon yaşadığı bulgulanmıştır. Bu iki grup arasında anksiyete, sosyal destek, bakım verme yükü ve yaşam kalitesi yönünden anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Childhood cancer is a disease which can affect the entire family. It requires long, undetermined, and hospitalized treatment process. In such circumstances, while mothers accompany their children in the hospital, they may experience various challenges during the caregiving process. Mothers may feel social isolation, and changes may occur in the family, work and home environment. It is also evident that deteriorations in mothers' psychological health may reflect on children. This research examines the relationship between two clusters in the process of a mother's care for her child. The cluster of quality of life, anxiety, and levels of depression is examined in relation to the cluster of burden of care and perceived social support levels. The study has been conducted with participation of 60 mothers, whose children are cancer patients. The instruments of measurement of the study that were applied to these participants are Quality of Life Family Version, Burden of Care Scale, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and Hospital Anxiety and Depression Scale. The results of the research reveal that burden of care and social support can predict quality of life, depression and anxiety. It is confirmed that burden of care is the most effective variable within the period. Mothers, who found out the diagnosis more than 6 months ago in comparison with mothers, who found out the diagnosis less than 6 months ago, feel burden of care more intensively, have higher depression levels, and lower quality of life. No significant differences were found between these two groups in terms of anxiety and social support levels. Additionally, the results indicate that mothers, whose children are receiving the first treatment, has higher depression levels than mothers, whose children are receiving a relapse treatment. No significant differences were found between these two groups in terms of anxiety, social support, burden, and quality of life levels.