Dı̇kkat eksı̇klı̇ğı̇ ve hı̇peraktı̇vı̇te bozukluğu ı̇le depresyon arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇de kı̇şı̇lerarası ı̇lı̇şkı̇lerı̇n aracı rolü
The mediator role of interpersonal relationships on the relationship between attention deficit hyperactivity disorder and depression
- Tez No: 487430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇE BULGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ile depresyon arasındaki ilişkide kişilerarası ilişkilerin aracı rolünü bilişsel davranışçı bakış açısına göre incelemektir. Çalışmaya 397 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırma kapsamında, Demografik Bilgi Formu, Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Ölçeği Kendi Bildirim Formu (Kessler ve Üstün, 2004), Beck Depresyon Envanteri (Beck, 1961) ve Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği (Şahin, Durak ve Yasak, 1994) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre, DEHB ile depresyon, depresyon ile zehirleyici ilişki tarzı ve DEHB ile zehirleyici ilişki tarzı arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon varken, depresyon ile besleyici ilişki tarzı arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. Yapısal eşitlik modellemesi bulgusuna göre ise, DEHB ile depresyon arasındaki ilişkide zehirleyici ilişki tarzı aracı bir role sahiptir. Araştırma bulguları, literatür ışığında değerlendirilmiş, tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediator role of interpersonal relationships on the relationship between attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and depression in university students using the framework of cognitive behavioral theory. The sample consisted of 397 university students in Turkey.“A Demographic Data Sheet”,“Adult ADHD Self Report Scale”(Kessler ve Üstün, 2004),“BECK Depression Inventory”(Beck, 1961), and“Interpersonal Relationship Style Scale”(Şahin, Durak ve Yasak, 1994) were used to collect the data. The results indicated that there were statistically significant positive relationships between ADHD and depression, depression and the negative interpersonal relationship style, and ADHD and the negative interpersonal relationship style; whereas a statistically significant negative relationship between depression and the positive interpersonal style. Furthermore, according to the Structural Equation Modeling results, the negative interpersonal relationship style mediated the relationships between ADHD and depression. The results are discussed and evaluated based on the literature and suggestions for future research are provided.