Televizyon reklamlarında yer alan kadın imgesinin satın alma kararı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Analysing effects of purcgasing decision for the woman imagery which shows on tv commercials
- Tez No: 487434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR TANDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada firmaların ürünlerini satın alınmasını sağlamak amacıyla hazırlanan reklamlarda yer alan kadınının hedef kitle üzerinde satın alma kararına etkisi araştırılmış, yapılan çözümlemeler sonucunda şu sonuçlara ulaşılmıştır; Reklamların tüketicilerin ürüne ilgisini sağlayan ve reklamda gördüğünü alma isteği yaratan önemli bir pazarlama unsuru olduğu kabul edilmektedir. Televizyon reklamlarında kadın imgesinin yer alması reklamın izlenilirliğini etkilemekte, kadının rol aldığı her tür reklam izlenme isteği yaratmakta, reklamda kadın unsurunu çok önemli değil diye ifade eden kitle, reklamda“kadın”yer aldığında izlemeyi reddetmemekte aksine reklamı bu unsurla daha fazla takip etmektedir. Reklamı izleyen,kadın unsurunu izlenilirliğe etkinliğini kabul eden tüketici iş satın alma kararı vermeye geldiğinde aynı tepkiyi vermemekte, bazı ürün gruplarında etkileyici olabileceğini ifade ederken genel olarak her hangi bir ürünün reklamında kadının rol almasının o ürünü satın alma kararında etkileyici bir unsur olmadığını göstermektedir. Kadın imgesi görsel çekiciliği ile reklamın izlenmesini sağlamakta, bazı ürün gruplarının reklamlarında, kadınların rol oynaması tüketicinin satın alma kararında etkinlik sağlayabilmekte ancak geniş anlamda baktığımızda reklamda kadın imgesinin yer alması tüketiciyi satın alma kararına yönlendirmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the women employed in the advertisements for the purpose of selling the companies products on the decision of the target masses for purchasing and the following conclusions have been reached as a result of the analyses conducted: The advertisements are accepted as an important marketing aspect, which attract the attention of the consumers to the product and provoke the desire to buy the product seen in the advertisements. The presence of the“Woman Image”in the advertisements affects the visuality and every advertisement, in which the women play, creates the desire for watching further and the mass, which state that the“woman”component is not all that important in the advertisements, does not refuse to watch the advertisement when a“woman”is present, but on the contrary, the advertisement is watched even more when this component is present.