Sağlık çalışanlarında gastroözefageal reflünün beslenme alışkanlıkları öfke düzeyi ve anksiyete durumu ile ilişkisi
The relationship of gastroesophageal reflux with nutrition habits, anger level and anxiety status of the health workers
- Tez No: 487456
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışma en sık rastlanan işlevsel gastrointestinal sistem hastalığı olan gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) ile beslenme alışkanlıkları, anksiyete ve öfke arasındaki ilişkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma Samsun'da Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 172 kadın ve 79 erkek olmak üzere toplam 251 sağlık çalışanı arasında yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen Anket Formu, Sürekli Öfke- Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS 20.0 programında yüzdelik, aritmetik ortalama, standart sapma olarak verilmiş ve nitel veriler Pearson Ki-Kare testi, gruplar arası ortalama puan karşılaştırmaları (nicel) t-testi ve tek faktör varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %68,5'i kadın %31,5'u erkek olup yaş ortalamaları 39,2±8,0 yıldır. Rastgele seçilen örneklemde 53 bireyde (%21,1) GÖRH saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the relationship between gastroesophageal reflux disease (GERD) which is the most common functional gastrointestinal system disease, and eating habits, anxiety and anger. Materials and Methods: This study was carried out among a total of 251 health care workers, including 172 women and 79 men who agreed to participate voluntarily in Samsun in Ministry of Health. Survey Form developed by the researcher, State-Trait Anger Expression Inventory (STAI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were used to collect the research data. The data obtained from the study were given as percentage, arithmetic mean and standard deviation using the SPSS 20.0 program and qualitative data were assessed using the Pearson Chi-square test, mean point comparison between groups (quantitative), t-test and single factor analysis of variance (ANOVA). Results: 68.5% of the participants in the study were female and 31.5% were male and the average age was 39.22 ± 8.0 years. In the randomly selected sample, 53 (21.1%) were found to have GERD.