Sağlık çalışanlarının mobbing (yıldırma) yaşama düzeylerinin iş doyumuna etkisi; Muğla İli örneği
The effect of mobbing levels of health workers on job satisfaction; Muğla Province example
- Tez No: 487499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mobbing hem bireyler hem de örgütler üzerinde olumsuz sonuçlara yol açan bir durumdur. İş yerlerinde gerilimin ve soğuk bir havanın oluşmasına neden olan tüm psikolojik ve çevresel faktörlerin birleşimi sonucunda ortaya çıkan, iş yeri huzurunu ve düzenini bozan mobbing ile iş doyumu arasında önemli bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Çalışanların işlerini bırakması üzerine yapılan çoğu araştırmada, işten ayrılma davranışının önemli ölçütünün iş doyumu ile ilgili olduğu ortaya konulmuştur. Mobbing ile ilgili yapılan araştırmalar çoğunlukla eğitim, turizm, bankacılık gibi farklı alanlarla sınırlı kalmıştır. Sağlık kurumları çalışanlarının mobbinge maruz kalmaları ile ve bunun iş doyumu üzerine olan etkileri hakkında sınırlı sayıda araştırmalar yapılmıştır. Gerçekleştirilen tez çalışması literatürdeki bu eksikliği gidermek adına bir katkı sağlamak için yapılmıştır. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilen tez çalışmasında, sağlık çalışanlarının mobbing yaşama düzeyleri ve bunun iş doyumu üzerindeki etkisi araştırılarak önemi ortaya konulmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışan 391'i kadın, 33'ü erkek toplam 424 sağlık personeline Olumsuz Davranışlar Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği uygulanmıştır. Sonuç olarak mobbinge maruz kalma durumu olduğunda iş doyumu düzeyinin azaldığı görülmektedir. İş yeri açışından bakıldığında da yönetim tüm bu olumsuzluklara izin vermesi durumunda çalışanların iş doyumsuzluğunun artacağı buna bağlı olarak sahiplenmeme, verim düşüşü, iş kalitesinin azalması gibi maddi ve manevi sorunların yaşanılabileceği düşünülmemektedir. Türkiye'de geçerli olan bazı toplumsal değerlerden dolayı, taciz kurbanı çalışanların daha çok mağdur olacaklarını düşünmelerinden dolayı çok net ve açık konuşmamaktadırlar. Bu nedenle çalışmadaki en önemli sınırlılıklardan birisi çıkan sonuçlar tam olarak mevcut durumu yansıttığını söylemek çok doğru olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a situation that leads to negative consequences for both individuals and organizations. It is believed that there is an important relationship between job satisfaction and mobbing, which occurs as a result of union of all the psychological and environmental factors that cause tension and cold air in the work place, which disturb the peace of mind and order. In most research on employees leaving jobs, it has been shown that job separation behavior is related to job satisfaction. Research on mobbing has mostly been limited to different fields such as education, tourism and banking. A limited number of studies have been conducted on the exposure of employees of health care institutions to mobbing and its effects on job satisfaction. This thesis study was carried out in order to make a contribution in the name of this shortcoming in the literature. Health workers' mobbing levels and its effects on job satisfaction are investigated.in the thesis carried out at Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital. For this purpose, Negative Behavior Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale were applied to 424 health personnel, 391 females and 33 males. Consequently, job satisfaction is less likely to be experienced when exposed to mobbing. Looking at the workplace, it is seen that if the management allows all these negativities, the employees may experience material and moral problems such as job insecurity, lack of business, decrease in productivity, and decrease in job quality. Because of some social values in Turkey, they do not speak very clearly and frankly since victims of harassment are more likely to be victims. For this reason, it is not very accurate to say that one of the most important limitations of the study is that the results are exactly reflecting the current situation.