Evaluation of tumor necrosis factor alpha (TNFα), complement component 3 (C3), interleukin-6 (IL-6) and some biochemical variables in type-2 diabetic patients with helicobacter pylori seropositivity
Helicobacter pylorı seropozitivitesi olan tip-2 diyabetli hastalarda tümör nekroz faktörü alfa (TNFα), komplement bileşen 3 (C3), interleukin-6 (IL-6) ve bazı biyokimyasal değişkenlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 868073
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tip 2 diyabet (T2DM), insülin etkisinde, insülin salınımında veya her ikisindeki bozukluklara bağlı olarak kronik hiperglisemi ile tanımlanan bir metabolik hastalıktır. Bu, toplum ve ekonomi için ciddi sonuçlar doğuran acil bir küresel sağlık sorunudur. T2DM, belgelenen tüm diyabet vakalarının yüzde doksanını oluĢturur ve ölümlerin önde gelen on nedeni arasında yer alır. Diyabetli kiĢiler genellikle hiperglisemi, bozulmuĢ bağıĢıklık sistemi fonksiyonu ve kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi çeĢitli hastalıkların bir sonucu olarak kronik enfeksiyonlara karĢı daha yüksek bir duyarlılığa sahiptir. Helicobacter pylori ile T2DM arasındaki iliĢkiye dair kanıtlar var. H. pylori, mide mukozasında yaĢayan ve peptik ülser, kronik gastrit ve mide adenokarsinomları gibi çeĢitli klinik bozuklukların ortaya çıkmasına neden olan gram-negatif bakterilerdir. Ancak H. pylori'nin komplikasyonları sadece mide bölgesiyle sınırlı değildir. Diyabet gibi sindirim dıĢı hastalıklar bilimsel olarak H. pylori görülme sıklığıyla iliĢkilendirilmiĢtir. T2DM'nin geliĢimi, tümör nekroz faktörü-a (TNF-a), C-reaktif protein (CRP) ve interlökin-6 (IL-6) gibi inflamatuar aracıların daha yüksek konsantrasyonuyla güçlü bir Ģekilde iliĢkiliydi. Bu nedenle araĢtırmamız, T2DM'li kiĢiler arasında H. pylori enfeksiyonunun sıklığını değerlendirmeyi, H. pylori'nin T2DM'deki bazı inflamatuar aracılar üzerindeki etkisini araĢtırmayı ve inflamatuar aracıların glisemik kontrol belirteçleri (HbA1c, plazma glukozu) üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladı. T2DM'li bireylerde. ÇalıĢmaya Kerkük ġehri'ndeki Kerkük Eğitim Hastanesi'nin dahiliye bölümüne devam eden T2DM'li 95 birey ve görünüĢte sağlıklı 45 kiĢi dahil edildi. Gönüllüler T2DM ve H. pylori'yi doğrulamak için tarandı. iv Enflamatuar aracılar: C3, TNF-α, hs-CRP, IL-6 ve tüm gönüllülerin ferritini de kaydedildi. Veri analizi için SSPS istatistik paketi uygulandı. ÇalıĢma, H. pylori'nin glisemik kontrolü etkilediği ve T2DM'li kiĢilerin H. pylori enfeksiyonuna karĢı savunmasız olduğu sonucuna varmıĢtır. Ayrıca inflamatuar aracılar ile glisemik belirteçler arasında doğrudan bir iliĢki bulunmuĢtur; bu, bu aracıların T2DM hastalarında glisemik kontrolü tahmin etmek için kullanılabileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a metabolic disorder that is defined by chronic hyperglycemia due to defects in insulin action, insulin release, or both. It is an urgent global health challenge involving serious consequences for society and the economy. T2DM accounts for ninety percent of all documented cases of diabetes and ranks among the top ten leading causes of mortality. People with diabetes often have a higher susceptibility to chronic infections as a consequence of hyperglycemia, impaired immune system function, and various diseases such as heart disease and hypertension. There are evidences about the association between Helicobacter pylori and T2DM. H. pylori are gram-negative bacteria that inhabit the gastric mucosa, leading to the emergence of diverse clinical disorders like peptic ulcer, chronic gastritis, and gastric adenocarcinomas. However, complications associated with H. pylori are not restricted only to the stomach region. Extradigestive diseases, like diabetes, have been scientifically linked to H. pylori incidence. The development of T2DM was strongly associated with a higher concentration of inflammatory mediators such as tumor necrosis factor-α (TNF-α), C-reactive protein (CRP), and interleukin-6 (IL-6). Therefore, our research aimed to assess the frequency of H. pylori infection among people with T2DM, investigate the influence of H. pylori on certain inflammatory mediators in T2DM, and evaluate the influence of inflammatory mediators on glycemic control markers (HbA1c, plasma glucose) in individuals with T2DM. The study enrolled 95 individuals with T2DM and 45 apparently healthy subjects attending the internal medicine division at Kirkuk Teaching Hospital in Kirkuk City. Volunteers have ii been screened to confirm T2DM and H. pylori. Inflammatory mediators: C3, TNF-α, hs-CRP, IL-6, and ferritin of all the volunteers were also recorded. The SSPS statistical package was applied for data analysis. The study concluded that H. pylori influences glycemic control, and people with T2DM are vulnerable to H. pylori infection. Also, a direct relationship is found between inflammatory mediators and glycemic markers, indicating that these mediators may be used for estimating glycemic control in T2DM patients.