Kronik venöz yetmezlik tanılı hastalarda egzersiz eğitiminin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of exercise training on fatigue and sleep quality in patients with chronic venous insufficiency
- Tez No: 487505
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yiğit, S. Kronik Venöz Yetmezlik Tanılı Hastalarda Egzersiz Eğitiminin Yorgunluk ve Uyku Kalitesi Üzerine Etkisi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep 2018. Kronik venöz yetmezlik (KVY) bacaklarda ağrı, gece krampları, ödem, kaşıntı, yorgunluk gibi semptomları içeren ve toplumda görülme sıklığı oldukça yüksek olan bir venöz sistem hastalığıdır. Literatürde KVY'nin medikal ve cerrahi tedavisinin yanısıra semptom azaltıcı birçok yöntem bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KVY tanılı hastalarda egzersiz eğitiminin bacaklarda oluşan yorgunluk, gece krampları ve uyku kalitesi üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya KVY tanısı almış 42 hasta dahil edildi, tedavi ve kontrol grubu olmak üzere 21 hastadan oluşan 2 gruba ayrıldı. Çalışma başlangıcında her iki grupta kramp şiddetini belirlemek için Vizüel Analog Skala (VAS), yorgunluk şiddetini belirlemek için Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), uyku kalitesini belirlemek için ise Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanıldı. Tedavi grubu hastalarına 6 hafta boyunca alt ekstremiteye yönelik germe ve kuvvetlendirme egzersizleri verildi. Kontrol grubu hastalarına ise herhangi bir egzersiz programı verilmedi. 6 hafta sonunda hastalara VAS, YŞÖ ve PUKİ tekrar uygulandı ve değerler kaydedildi. Alınan sonuçlar incelendiğinde tedavi grubu hastalarının kramp ve yorgunluk şiddetinde azalma, uyku kalitesinde ise artma görüldü (p0,05). Bu çalışmada, egzersiz eğitiminin gece oluşan kramp şiddetini azaltarak uyku kalitesini arttırdığı ve bacaklarda görülen yorgunluğu azalttığı sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, KVY tanısı almış hastaların düzenli egzersiz programına yönlendirilmesi hastalığa bağlı semptomların azaltılmasında alternatif bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Yiğit, S. The Effect of Exercise Training on Fatigue and Sleep Quality in Patients with Chronic Venous Insufficiency, Hasan Kalyoncu University, Institute of Health Sciences, Physiotherapy and Rehabilitation Department, Master Thesis, Gaziantep 2018. Chronic venous insufficiency (CVI) is a venous system disease that involves symptoms such as pain in the legs, nocturnal cramps, edema, itchiness, fatigue, and highly prevalent in the community. In the literature, there are many symptom-reducing methods besides medical and surgical treatment of CVI. The purpose of this study is to investigate the effect of exercise training on leg fatigue, nocturnal cramps and sleep quality in patients with CVI. Forty-two patients with CVI diagnosed were participated in this study, treatment and control groups were divided into 2 groups of 21 patients. Visual Analogue Scale (VAS) was used to determine severity of cramping, Fatigue Severity Scale (FSS) to determine severity of fatigue, and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) to determine sleep quality in both groups at the beginning of the study. The treatment group was given stretching and strengthening exercises for the lower extremity for 6 weeks. Control group were not get any exercise training. At the end of 6 weeks VAS, FSS and PSQI were reapplied and values were recorded. Results indicated that the cramps and fatigue severity decreased and sleep quality increased at the treatment group patients (p0,05). This study shows that exercise training improved sleep quality by reducing the severity of nocturnal cramping and reduced fatigue in the legs. In the light of these results, directing CVI patients to a regular exercise program is an alternative treatment method for reducing the symptoms related to the disease.