Geç dönem spastik serebral palside dinamik dengenin fonksiyonel düzey ve yürüme temposuna etkisi
The effect of dynamic balance on functional level and walking speed in late spastic cerebral palsy
  1. Tez No: 487506
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DEMİRÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
DEMİRÖZ, İ. Geç Dönem Spastik Serebral Palside Dinamik Dengenin Fonksiyonel Düzey ve Yürüme Temposuna Etkisi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Bu çalışma, geç dönem spastik serebral palside dinamik dengenin fonksiyonel düzey ve yürüme temposuna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, 15 yaş ve üstü spastik serebral palsi tanısı alan yirmi dört olgu ile gerçekleştirildi. Bireylerin klinik ve demografik bilgileri kaydedildi. Tüm bireyler Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemine (KMFSS) göre gruplandırıldı, motor limitasyon düzeyini gösteren KMFSS'ye göre seviye 1'deki bireyler çalışmaya alındı. Fonksiyonel düzey için Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü (KMFÖ-88) kullanıldı. Dinamik dengenin değerlendirilmesinde Dört Adım Kare Testi (DAKT) ve öne fonksiyonel uzanma testinden yararlanıldı. Bireylerde yürüme temposu ile düşme korkusuna bakıldı. Düşme korkusu için Vizüel Analog Skalası (VAS) kullanıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, DAKT ile KMFÖ arasında kuvvetli anlamlı ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
DEMİRÖZ, İ. The Effect of Dynamic Balance on Functional Level and Walking Speed in Late Spastic Cerebral Palsy. Hasan Kalyoncu University, Institute of Health Sciences, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis , Gaziantep, 2018. In this study, it was aimed to research the effect of dynamic balance on functional level and walking speed in late spastic cerebral palsy. The study was conducted with twenty-four patients who are diagnosed with spastic cerebral palsy at the age of fifteen and over. Clinical and demographic information of the patients was recorded. All cases were classified according to Gross Motor Function Classification System (GMFCS), and the level 1 individual according to GMFCS (showing motor limitaton level) were taken into operation. For functional level, Gross Motor Function Measure (GMFM-88) was used. For the assessment of dynamic balance, Four-Step Square Test (FSST) and Functional Reach Test were used. Walking speed (Cadance) and fear of falling, Visual Analog Scale (VAS) on individuals were examined. As a result of the examinations, it was found that there was a strong correlation between FSST and GMFM.