Koroner endarterektomi uygulanan hastalarda erken ve geç dönem sonuçlar
Early and late term results in patients undergone coronary endarterectomy
  1. Tez No: 782109
  2. Yazar: MURAT TAVLAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koroner arter bypas ameliyatlarında koroner endarterektomi yapılma oranı son yıllarda azalmaktadır. Diffüz koroner arter hastalığı tanısı ile koroner arter bypas cerrahisi (KABC) önerilen hastalarda endarterektominin uygulanabilirliği; literatürdeki erken ve geç dönem sonuçların farklılıklar göstermesi nedeniyle tartışmalı hale gelmiştir. Bu çalışmada endarterektomi uygulamasının klinik ve anjiografik olarak sonuçlarının bildirilmesi amaçlanmıştır. Çalısmada; Ocak 2005 ile Ocak 2010 tarihleri arasında kliniğimizde koroner endarterektomi uygulanmış 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif, operatif, erken postoperatif ve geç postoperatif verileri değerlendirilmiştir. 40 hastada toplam 44 koroner artere endarterektomi uygulanmıştır. Bunlardan 28' i sağ koroner arter, 7' si sol ön inen arter, 7' si 1. obtus majin arter ve 2' si 2. Obtus marjin arterdir. Toplam 111 koroner artere bypas yapılmıştır. Endarterektomi uyguladığımız hastaların %55' inde pozitif inotropik destek ihtiyacı, %20' sinde intraaortik balon pompası destek ihtiyacı olmuştur. Hastaların yoğun bakımda ortalama entübe kalma süresi 10.16±6.04 saat, ortalama yoğun bakımda kalış süresi 1.8±1.3 gün, yoğun bakım takipleri süresince aritmi gelişme insidansı ise %40 olarak saptanmıştır. Hastaların ilk 30 günlük mortalite oranı %7.5 (3 hasta), geç mortalite oranı ise %5.7 (2 hasta) olarak saptanmıştır. 21 Hastaya kontrol koroner anjiografi yapılmıştır. Ortalama 40.5±17.3 aylık takip döneminde açıklık oranı %66.6 olarak tespit edilmiştir. Sağkalım oranı %86.84 (33/38) (ameliyattan ortalama 4.79±1.12 yıl sonra) olarak saptanmıştır. Güncel çalışmaların çoğu koroner endarterektominin, postoperatif mortalite ve morbidite, sağkalım oranları, kısa ve uzun dönem greft açıklık oranlarının izole koroner arter bypass cerrahisi ile kıyaslanabilir olduğunu vurgulamakta ve diffüz koroner arter lezyonu olan vakalarda endarterektominin uygulanabilirliğini savunmaktadırlar. Çalışmada elde ettiğimiz operatif, postoperatif veriler ile mortalite, sağkalım ve greft açıklık oranları literatür ile benzerlik göstermektedir. iv Seçilmiş hastalara koroner endarterektomi ile tam revaskülarizasyon şansı sağlanabilinir.
Özet (Çeviri)
During the last years the rate of coronary endarterectomy in coronary artery by-pass operations has been decreasing. The feasibility of coronary endarterectomy in patients having diffuse coronary artery lesions refered to Coronary Artery Bypas Grafting has become under debate by means of different outcomes of coronary endarterectomy studies in literature. The aim of this study is informing of clinical and angiographical results of patients performed coronary endarterectomy. Between January 2005 and December 2010 40 patients performed coronary endarterectomy who had underwent CABG. Preoperative, operative, early postoperative and late postoperative data were evaluated. Ages of the patients in the study ranged from 43 to 77, and average age was 63.6. In the study. 8 cases (20%) were women, and 32 cases (80%) were male, and 52.5% of patients have Hypertension, 30% diabetes mellitus, 50% of patients have hyperlipidemia and 47.5% of patients have history of smoking. At least 1 year later after operation functional capacity of all patients were evaluated. Exercise testing (24 patients, 55%) and coronary angiographies (21 patients, 51.21%) of patients were evaluated. The first 30 day mortality rate was 7.5% (3 patients in 40), the late mortality rates of patients were 5.7% (2 patients in 35), the survival rate was 86.84% (33 patients in 38) (mean: 4.79±1.12 years later). The angiographical patency rate was 66.6% in 21 patients, performed coronary endarterectomy (mean: 40.5±17.3 months). In selected patients with diffuse coronary artery disease, coronary endarterectomy can be used as a tool for myocardial revascularization. The operative mortality and major morbidity were comparable or similar to coronary artery bypass grafting, and short-term and long-term results were favorable.