Cerrahi hemşireliği alanında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlayan bireylerin tez çalışması sırasında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determining the difficultiesencountered by individuals having postgraduate thesiscompletedin the field of surgical nursingduring the thesis study
  1. Tez No: 487512
  2. Yazar: MEHMET EREN GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET CERRAHİ HEMŞİRELİĞİ ALANINDA YÜKSEK LİSANS TEZ ÇALIŞMASINI TAMAMLAYAN BİREYLERİN TEZ ÇALIŞMASI SIRASINDA KARŞILAŞTIKLARI GÜÇLÜKLERİN BELİRLENMESİ Mehmet Eren GÖKÇEN, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Ana Bilim Dalı, Tezli Yüksek Lisans, Gaziantep, 2018 Bu çalışma cerrahi hemşireliği alanında yüksek lisans tez çalışmasını tamamlayan bireylerin tez çalışması sırasında karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2010-2016 yılları arasında Sağlık Bilimleri Enstitülerinin Hemşirelik Ana Bilim Dalı veya Cerrahi Hemşireliği Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programlarında tez çalışmasını cerrahi hemşireliği alanında tamamlamış olan bireyler oluşturdu. Ulusal tez merkezinden bu alanda tamamlanmış 85 tez çalışması olduğu tespit edildi. Örneklemini ise e-posta yolu ile çevrimiçi gönderilen tez anket formunu tamamlayan 42 kişi oluşturdu. Verilerin analizi, araştırmanın tanımlayıcı değişkenleri (katılımcıların tanıtıcı özelliklerinin dağılımı, tez çalışmalarını yaptıkları üniversitenin ve tez araştırmasının tanıtıcı özelliklerinin dağılımı) sayı ve yüzde (%) olarak hesaplandı. Tez Sürecinde Yaşadıkları Güçlükleri Belirlemeye yönelik anket sorularının verilerinin gösteriminde sayı ve yüzde (%) değerleri kullanıldı. Tanıtıcı özellikler ile anket sorularının karşılaştırılmasında Ki Kare ve Fisher's Kesin Ki Kare testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINING THE DIFFICULTIESENCOUNTERED BY INDIVIDUALS HAVING POSTGRADUATE THESISCOMPLETEDIN THE FIELD OF SURGICAL NURSINGDURING THE THESIS STUDY The descriptive study was conducted in order to determine the difficultiesencountered by individuals, who completed their postgraduate thesis study in the field of surgical nursing, during the thesis study. The population of the study consisted of the individuals who completed their thesis study in the field of surgical nursing within Masters with Thesis Programs in the Nursing Department or Surgical Nursing Department within the Institutes of Health Sciences between 2010 and 2016. It has been found from the national thesis centerthat there are 85 thesis studies completed in this field. The sample of the studyconsisted of 42 individuals who completed the online thesis questionnaire sent through email. In the data analysis, descriptive variables of the study were calculated as number and percentage (%) (the distribution of the descriptive characteristicsof the participants, the distribution of the descriptive characteristicsofthe thesis studyand the universities, where the thesis studies were carried out). Number and percentage (%) values were used in showing the data of the survey questions determining the DifficultiesEncountered during Thesis Process. In order to compare the descriptive characteristicsand the survey questions; Chi-square and Fisher's Exact Chi-square tests were performed.