Cerrahi hemşirelerinin ağrıya yönelik bilgi ve tutumlarına ağrı eğitiminin etkisi
Effectiveness of pain education on surgical nurses' pain knowledge and attitudes
- Tez No: 487514
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı cerrahi hemşirelerine verilen ağrı yönetimi ve değerlendirilmesi eğitiminin, hemşirelerin ağrıya yönelik bilgi ve tutumlarına etkisinin belirlenmesidir. Yarı deneysel tasarımda yapılan çalışmaya Araştırma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Cerrahi bölümlerinde çalışan 71 hemşire katılmıştır. Verilerin toplanmasında literatürden yararlanılarak oluşturulan Hemşirelerin Tanıtıcı Özellikleri Formu, Hemşirelerin Ağrıya İlişkin Bilgi ve Tutumları (NKASRP) Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 1 Haziran-30 Kasım 2017 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma kapsamında iki oturumdan oluşan üç saatlik ağrı ile ilgili eğitim programı düzenlenmiştir. Hemşirelere eğitim öncesi ön-test ve NKASRP ölçeği doldurtulup eğitim verildikten bir hafta sonra da son-test ve NKASRP ölçeği tekrar uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel anailzinde tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra ki-kare testi, Wilcoxon Signed Ranks Test, Paired Samples t Test ve Kruskal Wallis Testleri kullanılmıştır. Hemşirelerin yaş ortalamaları 31.42±5.62 yıl; çoğunluğu kadın (%76.1), evli (%66.2) ve lisans mezunudur (%84.5).
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to determine the effectiveness of pain education on pain management and assessment toward surgical nurses' pain knowledge and attitudes. This research has been conducted at Gaziantep University Sahinbey Medical Faculty Education and Research Hospital and consisted of nurses working at surgical wards. Total of 71 nurses participated to this quasiexperimental study. In data collection, questionairies based on the literatüre including nurses' demographics (pre-test), Nurses Knowledge and Attitudes Survey Regarding Pain (NKASRP) scale and post-test were used. Data were collected between 1st of June and November 2017. In the context of the research 3 hours pain education program organised and educational content were presented in two session over two days. Nurses were asked to fill pre-test and NKASRP scale prior to education; after one week post-test and NKASRP scale applied. Data were analysed via using SPSS 21 program and chi-square test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Paired Samples t Test ve Kruskal Wallis tests were used besides descriptive analyses. Avarage age of nurses was 31.42 ± 5.62 years; the majority of nurses were female (76.1%), married (66.2%) and has bachelor education (84.5%) in nursing.