Cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörlerin belirlenmesi
Determination of environmental stresses of determinants of hospitals in surgical intensive care unit
  1. Tez No: 487515
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KÖÇKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yoğun bakım ünitelerinin fiziksel ortam özellikleri hastalarda stres, duyusal özelliklerde değişiklik, uykusuzluk ve yer-zaman oryantasyon bozukluğu gibi sorunlara neden olabilmektedir. Hastalarda rahatsızlığa neden olan bu fiziksel ortam özelliklerinin tanımlanması, belirtilen bu sorunların önlenmesi açısından çok önemlidir. Bu araştırma, cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörlerin belirlenmesi amacıyla, 01-12-2016/01-06-2017 tarihleri arasında 25 Aralık Devlet Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 170 hasta ile tanımlayıcı bir araştırma olarak yapıldı. Araştırmadaki veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Hasta Tanıtım Formu”ve“Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği”kullanılarak toplandı. Veriler yüzdelik, ortalama, standart sapma, t testi, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Testi kullanılarak analiz edildi. Hastaların yaş ortalamaları 47.34±18.98 idi.
Özet (Çeviri)
The physical environment characteristics of intensive care units can cause problems such as stress, change in sensory properties, insomnia and disorientation of place-time in patients. Identification of these physical environment characteristics that cause discomfort to patients is very important to prevent these problems. This study was conducted as a descriptive study with 170 patients at the Department of Surgical Intensive Care Unit of 25 Aralık Devlet Hastanesi (December State Hospital) to determine the environmental stressors perceived by the patients in the surgical intensive care unit between 01-12-2016 / 01-06-2017. The data in the study were collected using the“Patient Presentation Form”developed by the researcher and the“Environmental Stressors Scale at the Intensive Care Unit”. The data was analyzed using percentage, mean, standard deviation, t test, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis test. Average age of patients is 47.34±18.98.