Cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların algıladıkları çevresel stresörler ve uyku durumları
Environmental stressors perceived by patients in the surgical intensive care unit and sleep states
  1. Tez No: 662983
  2. Yazar: HALİL KOPARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN, DOÇ. DR. GÜLAY ALTUN UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışma, Cerrahi yoğun bakımda yatan hastaların, algıladıkları çevresel stresörleri ve uyku durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülmüştür. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yürütülen çalışmaya; cerrahi yoğun bakımda yatmakta olan, araştırma kriterlerine uyan ve katılımı kabul eden 114 hasta dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında 'kişisel bilgi formu', 'Yoğun Bakım Ünitesi Çevresel Stresörler Ölçeği (YBÜÇSÖ)', 'Richard Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ)' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t-testi ve Anova kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki düzeyini belirleme de korelasyon (Spearman's rho) analizi uygulandı. Araştırma sonucunda hastaların yaş ortalamalarının 52,38±15,28 ve % 62,3 (n:71)'ünün erkek olduğu görülmüştür. Eğitim durumu açısından hastaların %44,7 (n:51)'si ilkokul mezunu, % 83,3 (n:95)'ünün evli olduğu tespit edildi. Araştırmada hastaların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve yatış nedenlerine göre, RCUÖ ve YBÜÇSÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Hastaların en çok algıladıkları stresör 'ağrı' olarak bulunurken uyku kalitesini en çok 'sık uyanmak' etkilemiştir. YBÜ deneyimi olanların RCUÖ puan ortalamalarının, YBÜ deneyimi olmayanlardan oldukça düşük olduğu ve aralarındaki bu farklılığın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a descriptive and cross-sectional manner in order to determine perceived environmental stressors and sleep states of patients in surgical intensivecare. Çukurova University Faculty of Medicine General Surgery Intensive Care Unit; 114 patients who were hospitalized in the surgical intensive care unit, who met the research criteria and accepted the participation were included.“Personal information form”,“Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale (İCUESS)”,“Richard Campbell Sleep Questionnare (RCSQ)”were used for data collection. Correlation (Spearman's rho) analysis was used to determine the level of relationship between scales. As a result of there search, it was seen that the average age of the patients was 52.38 ± 15.28 and 62.3% (n: 71) were male. In terms of educational status, it was determined that 44.7% (n: 51) of the patients were primary school graduates and 83.3% (n: 95) were married. While the stressor most perceived by the patients was found to be 'pain', 'waking up frequently' affected the sleep quality the most. It was determined that the mean RCSQ scores of those with ICU experience were significantly lower than those who did not experience ICU, and this difference was statistically significant (p 0.05).