Ankara Numune Hastanesi'nde 1984- 1992 yılları arasındaki kanser insidansı ve dağılımının değerlendirilmesi: Deskriptif epidemiyolojik bir çalışma
Evaluation of cancer incidence and distribution between years 1984-1992 at Ankara Numune Hospital: A descriptive epidemiological study
  1. Tez No: 487518
  2. Yazar: KAYHAN BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Türkiye'de ölüm sıklıkları sıralamasında 1965 yılında üçüncü sırada olan kanser, gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalıkların kontrol altına alınması, ortalama yaşam süresinin artması, halkın kanser konusunda daha eğitimli olması, çeşitli çevresel karsinojenik faktörler, tanı yöntem ve olanaklarının daha iyi olması gibi nedenlere bağlı olarak, 1975 yılında ikinci sırayı almıştır. Türkiye'de kanser insidansı hakkında bugüne kadar fikir verebilecek birçok çalışmalar yapılmakla birlikte ülkemizde kanser insidansını ve kanserli olgu sayısını doğru olarak bilme imkanı yoktur. 1991 yılında Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından ülkemizdeki başlıca üniversite ve devlet hastanelerini kapsayan bir çalışma başlatılmıştır. Bu çalışma ile hastanelerin patoloji birimleri raporlarının taranması sonucu elde edilen veriler kullanılarak 1985-1990 yılları arasındaki 6 yıllık dönemde Türkiye' deki kanser insidansının histolojik tanı bazında belirlenmesine çalışılmıştır. Bu çalışmadan esinlenilerek Ankara Numune Hastanesi Patoloji Bölümü'nde 1984-1992 yılları arasındaki kanser insidansının belirlenmesi bir tez çalışması olarak saptanmıştır. Çalışma ile 1984-1992 yılları arasındaki 9 yıllık dönemdeki Patoloji Bölümü materyeli içindeki kanser olgularının sayı ve oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu güne kadar kanser insidansının bilinmemesi ve kanser insidansının belirlenmemiş olması büyük bir eksiklik olup, bu konuda oldukca gecikilmiştir. Çalışmanın amaçlarından biri bu eksikliğin giderilmesidir. Yapılan çalışmanın bir amacı da kanser verileri elde ederken karşılaşılan sorunları ve eksiklikleri gündeme getirmek ve vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The frequency of the deaths in Turkey, the cancer was in third place in 1965. Depending on such factors as the control of many diseases, especially infectious diseases in our country, increasing average life span, more educated people about cancer, various environmental carcinogenic factors, better diagnostic methods and possibilities, the cancer took the second place in the year. Although many studies done in our country, give an idea so far about the incidence of cancer in Turkey, there were no possibility to know the truth incidence of cancer and the number of cancer cases. In 1991, the Adana Branch of the Turkish Association for Cancer Research and Control and the Faculty of Medicine of Çukurova University, initiated a study covering the major university and state hospitals in our country.In this study, the results obtained by screening the pathology reports of the patients in a 6-year period between the years of 1985-1990 were used and tried to determine the cancer incidence based on histological diagnostic findings in Turkey. Inspired by this work, determining the incidence of cancer between 1984-1992 at Ankara Numune Hospital Pathology Department was determined as a thesis study. The aim of the study was to determine the number and rates of cancer cases within the material of the Department of Pathology in the 9 years period between 1984-1992. Until now, the fact that the incidence of cancer is unknown and the incidence of cancer has not been determined is a major shortcoming, which has been delayed considerably. One of the purposes of your work is to remedy this shortcoming. One of the goals of the study is to bring the problems and deficiencies encountered in obtaining cancer data to the agenda and to emphasize it.