Ivf tedavisi uygulanan hastalarda dual trigger uygulanan hastalar ile standard trigger uygulanan hastaların karşılaştırılması
Compare results of patients who induction wi̇th dual trigger or underwent standard trigger wi̇th ivf treatment
  1. Tez No: 487522
  2. Yazar: FATİH YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM TUNCAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: IVF tedavisi gören GnRH antagonisti protokolü ile kontrollü ovaryan stimülasyon uygulanan hastalarda OHSS riski nedeniyle dual trigger uygulanan hastaların standart hCG tetiklemesi yapılan hastaların oosit sayısı, MII oosit sayısı, gebelik ve doğum sonuçları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemler: Çalışma için Nisan 2014-Mart 2017 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Reprodüktif Endokrinoloji ve İnfertilite Bilim Dalına başvuran ve GnRH antagonist protokol ile standart kontrollü ovaryan stimulasyon (KOS) ve dual trigger ile final oosit maturasyonu sağlanan ve ardından ICSI prosedürü uygulanan tüm hastaların tıbbi dosyaları retrospektif olarak tarandı. Çalışma grubu OHSS riski nedeniyle dual trigger ile son oosit maturasyon tetiklemesi yapılan 40 hastadan oluşturulurken, kontrol grubu ise VKI, yaş (20-40) ve elde edilen oosit sayıları (5-20) açısından eşleştirilmiş standart trigger (10000 IU uhCG veya 500μgr rhCG ile) uygulanan 80 hastadan oluşturuldu. İki grup oosit sayısı, MII oosit sayısı, gebelik ve doğum sayıları açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların, yaş, kilo, boy, VKI, evlilik süresi, daha önceden gebelik varlığı, daha önceden paritesi olanların sayısı, daha önceden yaşayan çocuğu olanların sayısı, daha önceden abortus öyküsü olanların sayısı, sigara içenlerin sayısı, infertilite süresi, bazal LH, bazal E2, Prolaktin, TSH, İnfertilite sebepleri, hCG dozu, kullanılan toplam gonadotropin, hCG günü endometrium kalınlığı açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Elde edilen oosit sayısı, MII oosit sayısı OHSS riski nedeniyle dual trigger uygulanan grupta, kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Elde edilen gebelik sayısı, doğum yapan hasta sayısı açısından istatiksel olarak her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç: IVF tedavisi gören GnRH antagonisti döngüsünde OHSS riski nedeniyle dual trigger uygulanan hastalardan elde edilen oosit sayısı ve MII oosit sayısı standart hCG tetiklemesi yapılan hastalara göre fazla olmasına rağmen, elde edilen gebelik sayısı ve doğum sayısı açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Bu çalışmanın sonuçlarını değerlendirebilmek için geniş hasta grubu içeren prospektif çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the oocyte count, metaphase II oocyte count, pregnancy and delivery results of patients who underwent standard hCG or induction with dual trigger patients undergoing ovarian stimulation due to OHSS risk in the GnRH antagonist protocol with IVF treatment. Materials and methods: For this trial, all medical files of patients who admitted to İnönü University, Turgut Özal Medical Center Reproductive Endocrinology & Infertility Department scanned. Patients who carried risk of OHSS stimuled with GnRH antagonist and received dual trigger(hCG + GnRHa) for final oocyte maturation enrolled as study group while the control group consisted of a paired standard trigger (10000 IU uhCG or 500 μgr rhCG) for age (20-40) and obtained oocyte counts 500 μgr recombinant hCG). Two groups were compared regarding oocyte count, MII oocyte count, pregnancy and birth outcomes. Results: There was no significant difference between two groups in terms of age, weight, height, BMI, duration of marriage, presence of previous pregnancy, number of previous parities, number of pre-existing children, number of previous abortus stories, number of smokers, duration of infertility, LH, E2, prolactin, TSH levels, infertility causes, and hCG dose endometrium thickness reach statistical significance. The number of oocytes obtained was significantly higher in the dual trigger group compared to the control group and MII oocyte. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of number of pregnancies and number of deliveries. Conclusion: Although the number of oocytes and MII oocytes higher in dual trigger the standard hCG triggered patients, there was no significant difference regarding pregnancy ratio and number of deliveries. More prospective studies involving large patient groups are needed to evaluate the results of this study.