Fluvalinate'nın sub-lethal konsantrasyonlarının lepistes'in (poecilia reticulata peters, 1859); bazı dokularında oksidatif stres ve antioksidan enzimler üzerine etkileri
Effects of fluvalinate sub-lethal concentration on oxidative stress and antioxidant enzymes in some tissues of guppy (poecilia reticulata peters, 1859)
- Tez No: 573055
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sentetik bir pretiroid olan fluvalinatenın subletal konsantrasyonlarının, dişi lepistes balıklarında (Poecilia reticulata Peters, 1859) antioksidan enzim aktiviteleri ve lipid peroksidasyonu üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Lepistes balıkları dört farklı zaman diliminde (0., 24., 48. ve 72. saatlerde) 96 saat boyunca fluvalinatenin subletal dozlarına [(96 h, LC50:0,026 μg/L), (0.0033, 0.0065 ve 0.063 μg/L)] maruz bırakıldı. Deneme sonrasında balıklar karanfil yağı (%85-95 eugenol (4- ally-methoxyphenol-C10H12O2), %5-15 isoeugenol ve methyleugenol) ile anestezi edildi. Stereo mikroskoplar yardımı ile dokular alındı. Fluvalinatenin oksidatif etkilerini belirlemek için karaciğer, kas ve solungaç dokularında Süper Oksit Dismutaz (SOD), Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px), Katalaz (CAT) enzim aktiviteleri, Dokuda lipid peroksidasyon (MDA) düzeyleri spektrofotometrik yöntemlerle tespit edildi. Uygulanan subletal fluvalinate dozları antioksidan aktivitede (SOD, GSH-Px ve CAT enzim aktivitelerinde) kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşüşe neden olurken MDA düzeylerinde ise kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede artışa neden oldu (p ≤ 0.05). Bu çalışmada, fluvalinatenin Poecilia reticulata Peters,1859 üzerinde oksidatif strese sebep olduğu ve toksisitenin belirlenmesinde biyobelirteç olarak kullanılabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to research effects of sublethal concentrations of Fluvalinate, which is a synthetic prethyroid, on antioxidant enzymes activities and lipid peroxidation in female guppies (Poecilia reticulata Peters, 1859). Guppies were exposed to sublethal doses of Fluvalinate [(96 h, LC50:0,026 μg/L), (0.0033, 0.0065 ve 0.063μg/L)] in four different timeframes (0, 24, 48 and 72 hours) during 96 hours. After the experiment, the fish were anesthetized with clove oil (%85-95 eugenol (4- ally-methoxyphenol-C10H12O2), %5-15 isoeugenol ve methyleugenol). Tissues were taken with the help of stereo microscopes. To determine oxidative effects of Fluvalinate, Superoxide Dismutase (SOD), Glutathione Peroxidase (GSH-Px), Catalase enzyme activities (CAT), levels of Malondialdehyde (MDA) on muscles and gill tissues were detected through spectrophotometric methods. Subletal fluvalinate doses caused a significant decrease in antioxidant activity (SOD, GSH-Px and CAT enzyme activities) compared to the control group, MDA levels increased significantly compared to the control group (p ≤ 0.05). In this study, fluvalinatenin has oxidative stress on Poecilia reticulata Peters, 1859 and can be used as a biomarker in the determination of toxicity.