Deneysel alkol modeli oluşturulan ratlarda etanolün optik sinire etkilerinin stereolojik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of effects of ethanol on optical nerve by stereological methods in experimental alcohol model administered rats
  1. Tez No: 487543
  2. Yazar: TAHİR İGİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÇÖLÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Optik sinir görme olayının algılama ve beyne iletme işlemiyle özelleşmiş bir beyinsel uzantıdır. Optik sinire toksik etkisi bilinen etanolden optik sinirin etkilenmesi ve bu işlevini yerine getirememesi sonucu çok ciddi komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada; Kronik alkol modeli oluşturulan ve maltodekstrin şekeri verilen ratlarda sıçan optik sinirine etkilerini stereolojik metodlarla araştırmayı amaçladık. Çalışmada 2 aylık, erişkin, ortalama 190-220g ağırlığında 20 adet erkek sıçan kullanıldı. Kontrol grubu 6 adet, Maltodekstrin grubu 7 adet ve Etanol grubu 7 adet olmak üzere toplam 3 grup oluşturuldu. Deneyden önce, her hafta ve deney sonrası olmak üzere grupların ağırlıkları tartıldı. 18. günlük deney süresinin sonunda tüm sıçanlar, ketalar 50 mg/kg anestezisi altında perfüze edilerek optik sinir disseke edildi. Alınan dokular formaldehite konuldu. Elektron mikroskopik doku takip prosedürü uygulandı. Borakslı Toluidin Mavisi ile boyanan kesitler, ışık mikroskobunda incelendi. Stereolojik ölçümde optik sinir dokusunun total akson alanı, epinöryum alanı, akson alanı nokta sayısı, epinöryum alanı nokta sayısı ve Akson sayılarını hesaplanamasında Cavalieri prensibinin modifiye metodu kullanıldı. Total optik sinir doku alan oranları, Shetereom 1.5 version paket programında noktalı alan cetveliyle ölçüldü. İstatistik olarak grupları karşılaştırmada Kruskal Wallis testi kullanıldı. Hesaplamalarda istatistik anlamlılık düzeyi %5 olarak alındı ve hesaplamalar için SPSS istatistik paket programı kullanıldı. Gruplar arasında epinöryum alanında, epinöryum alanı nokta sayısında ve total akson sayısında anlamlı değişiklik gözlendi (P0.05).
Özet (Çeviri)
Optical nerve is a brain extension which is specialized in perception of vision and conduction to brain. Ethanol is known for its toxic effects on optical nerve. Serious complications arise after ethanol affects optical nerve and inhibits its functions. In this study; it was aimed to investigate effects on rat optical nerve with stereological methods in chronic alcohol model and maltodextrin sugar administered rats. In the study 2 months old, adult, 20 male rats weighing 190-200g were used. 3 groups were formed as control group with 6 rats, Maltodekstrin group with 7 rats and ethanol group with 7 rats. Weights of groups were measured before the experiment, every week and after the experiment. Following 18 days of experimental period all rats were perfused under 50 mg/kg ketalar anesthesia and optical nerve was dissected. Obtained tissues were placed in formaldehyde. Electron microscope tissue monitoring procedure was administered. Sections stained with Borax Toluidin Blue were investigated under light microscope.For stereological measurement of total axon area of optical nerve tissue, epineurium area, axon area point number and axon numbers modified method of Cavalieri principle was used. Total optical nerve tissue area ratios were measured with Shetereom 1.5 version pocket software dotted area ruler. For statistical comparison of groups Kruskal Wallis test was used.Statistical significance level was set as 5% and SPSS statistical pocket software was used for assessment.Significant difference between groups in epineurium area, epineurium area point number and total axon number was observed (P0.05).