Subklinik mastitisli koyunlarda gsh, seruloplazmin, a vitamini, c vitamini ve e vitamini düzeylerinin araştırlıması
Investigation of gsh, ceruloplasmine, vitamin a, vitamin e, vitamin c levels in sheeps with subclinical mastitis
  1. Tez No: 487541
  2. Yazar: BARIŞ ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT, YRD. DOÇ. DR. SEMİH YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hayvancılıkta meydana getirebileceği ekonomik kayıplar açısından büyük öneme sahip subklinik mastitisin, koyunlarda antioksidan savunmada görev yapan glutatyon (GSH), seruloplazmin, A vitamini, E vitamini ve C vitamini miktarları üzerine etkisini görmek için yapılan bu çalışmada laktasyonun ilk döneminde olan toplam 30 Akkaraman koyun canlı materyal olarak kullanıldı. Sütlerinde mastitis indikatör kâğıdı ve CMT ile mastitis teşhisi konulan 20 koyun subklinik mastitisli grubu, sağlıklı 10 koyun da kontrol grubunu oluşturdu. Koyunların kan plazmalarında glutatyon, seruloplazmin, A vitamini, E vitamini ve C vitamini düzeyleri ölçüldü. Kontrol ve subklinik mastitisli koyunların plazma glutatyon (GSH), seruloplazmin, A vitamini, E vitamini ve C vitamini düzeyleri sırasıyla 19.61±2.95 mg/dl-15.43±1.47 mg/dl; 16.54±0.14 mg/dl-17.13±0.11 mg/dl; 0.44±0.03 mg/lt-0.39±0.04 mg/lt; 290.1±14.3 µg/dl-254.3±11.8 µg/dl; 6.75±0.15 µg/ml-5.91±0.17 µg/ml olarak bulundu. Subklinik mastitisli koyunların plazma GSH (p≤0.05), A vitamini (p≤0.05) ve C vitamini (p≤0.05) ve E vitamini (p≤0.01) düzeylerinde istatistiksel öneme sahip düşüşler saptandı. Seruloplazmin düzeyinde az bir düşüş görüldü. Sonuç olarak, bu azalmaların mastitis sürecinde oksidatif stresin varlığını gösterdiği, hayvanların gebelik ve laktasyon dönemlerinde enjeksiyon vasıtasıyla ya da yem katkı maddesi olarak, zayıf düşmüş bağışıklık sistemini bazı antioksidanlar ile desteklemek oksidatif stresi azaltabilecek ve mastitisli hayvanların enfeksiyona karşı dayanıklılığını arttırabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of subclinical mastitis, which has great importance in terms of economic losses in animal husbandry, on the amounts of glutathione, ceruloplasmin, vitamin A, vitamin E and vitamin C in the sheep during the first phase of lactation. Total 30 Akkaraman sheep were used as material. 20 sheep subclinical mastitis group with mastitis indicator paper and CMT and mastitis diagnosis in milk, and 10 control group in healthy sheep. Glutathione, ceruloplasmin, vitamin A, vitamin E and vitamin C levels were measured in blood plasma of sheep. The levels of plasma GSH, ceruloplasmin, vitamin A, vitamin E and vitamin C of control and subclinical mastitic sheep were found 19.61±2.95 mg/dl-15.43±1.47 mg/dl; 16.54±0.14 mg/dl-17.13±0.11 mg/dl; 0.44±0.03 mg/lt-0.39±0.04 mg/lt; 290.1±14.3 µg/dl-254.3±11.8 µg/dl; 6.75±0.15 µg/ml-5.91±0.17 µg/ml respectively. There were statistically significant reductions in plasma GSH (p≤0.05), vitamin A (p≤0.05), vitamin C (p≤0.05) and vitamin E (p≤0.01) levels in subclinical mastitis affected sheep. There was a slight decrease in the level of ceruloplasmin. As a result, supporting these weakened immune systems with some antioxidants, either through injection or as a feed additive during the pregnancy and lactation periods in which the decreases show the presence of oxidative stress in the mastitis process, may reduce oxidative stress and increase the resistance of the mastitis animals to infection.