Determination the prevalence of entamoeba spp./entamoeba histolytica by native-lugol, concentration, and ELISA in Sulaimani city of Iraq
Irak'ın Süleymani kentinde Entamoebaspp./Entamoeba histolytica yaygınlığının Native-Lugol, konsantrasyon ve ELISA yöntemleri ile araştırılması
  1. Tez No: 487544
  2. Yazar: MOHAMMED QADIR KARIM KARIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
KARIM Q. Irak'ın Süleymani Kentinde Entamoebaspp./Entamoebahistolytica Yaygınlığının Native-Lugol, Konsantrasyon ve ELISA Yöntemleri ile Araştırılması.VanYüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Parazitoloji,Yüksek Lisans Tezi, 2017.Amebiyaz, bağırsak kolonizasyonun yanısıra, karaciğer, akciğer ve beyin gibi dokularda da invazyon ve hasara neden olabilen ciddi bir paraziter enfeksiyondur. Amebiyaz tanısı, uzun yıllar mikroskopik incelemeyle dışkıda Entamoebaspp.kist ve trofozoitlerinin görülmesiyle konulmuştur. Ancak Entamoeba histolytica'ya benzer morfolojide olup nonpatojen olan Entamoeba türlerinin de var olduğu anlaşılmış ve spesifik antijen varlığını araştıranELISA ve son yıllarda da PCR tanıda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmaE.histolytica içinmevcut epidemiyolojik çalışmalardaki yaş, cinsiyet, hasta direnci, hasta eğitimi gibi kriterler baz alınarak 150 erkek ve 100 kadın olmak üzere toplam 250 çocuk üzerinde yürütüldü. Çocukların yaşları;
Özet (Çeviri)
KARIM Q. Determination the Prevalence of Entamoeba spp./Entamoeba histolytica by Native-Lugol, Concentration, and ELISA in the Sulaimani City of Iraq.Van Yuzuncu Yil University, Health Science Institute, Medical Parasitology, Master Thesis, 2017.Amebiasis is a serious parasitic infection that can cause invasion and injury in tissues as liver, lungs and brain besides intestinal colonization. For long years, identification of amebiasis was put by microscopic detection trophozoites or cysts of Entamoeba spp. in feces.However, it was understood that there are also Entamoeba species that nonpathogenic and morphologically similar to Entamoeba histolytica,therefore,ELISA, which investigates the presence of specific antigen, and PCR in recent years have started to be used in diagnosis.This study was conducted on a total of 250 pediatric patients, 150 male and 100 female, based on criteria such as age, gender, patient resistance, and patient education in the epidemiological studies for E. histolytica.Children 's ages were grouped as