Van ili serbest eczane çalışanlarının antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
The evaluation of self-pharmacy workers' information, attitudes and behaviors about the antibiotic usage in Van
  1. Tez No: 487545
  2. Yazar: EMİNE UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uçar E. Van İli Serbest Eczane Çalışanlarının Antibiyotik Kullanımı ile İlgili Bilgi, Tutum ve Davranışlarının Değerlendirilmesi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Tıp Programı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2017. Dünyada uygun olmayan ilaç kullanımı ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Uygun ve doğru antibiyotik kullanımı enfeksiyon hastalıklarında tedaviyi etkileyen en önemli faktördür. Çalışmada, eczanelerden reçetesiz antibiyotik talep edildiğinde eczacılar ve eczane de çalışanların tutumu, akılcı ilaç kullanımının ikinci basamağı olan eczanelerin reçetesiz antibiyotik satışına bakış açısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ağustos 2016 ve Kasım 2016 tarihleri arasında Van ilinde hizmet veren serbest Eczane çalışanları (Eczacı ve diğer çalışanlar) arasında yürütülmüştür. Antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi için eczacı ve kalfalara yüz yüze anket uygulanmıştır. Anket birinci bölümünde sosyodemografik özellikler için 6 soru ve ikinci bölümünde antibiyotik kullanımı konusunda tutum değerlendirmek için 17 sorudan oluşmaktadır. Çalışmada toplam 75 eczane ankete katılmayı kabul etmiştir. Van ilinde 100 adet eczane bulunduğu için bunların %75 ulaşılmıştır. Bu eczanede çalışanların 54 eczacı ve 105 kalfa olmak üzere toplam 159 kişi anket sorularına cevap vermiştir. Eczanelerden reçetesi olmadan antibiyotik talep edilmeyen hafta olmadığı, eczacı ve kalfaların %84'ten fazlası anne-babaların çocuklarına değişik oranlarda reçetesiz antibiyotik başladıklarını belirtmişlerdir. Reçeteli ve reçetesiz antibiyotik talebinde bulunan şikayet/hastalık halinin en sık Üst Solunum Yolları ve üriner sistem Enfeksiyonları olduğu ve en sık reçetesiz olarak talep edilen ilaçların ağrı kesiciler, antibiyotikler ve vitaminler olduğu belirlenmiştir. Reçetesi olmadan antibiyotik talep eden hastaya eczacıların %9'u ve kalfaların %5'i ilacı, hastalar çok zorlarlarsa vereceklerini bildirmiştir. Eczacıların %52'si ve kalfaların %33'ü faydası olduğunu bildiği bir antibiyotiği hastalara önermektedir. Eczacıların %83'ü ve kalfaların %68'i, gereksiz antibiyotik kullanımı azaltıldığı zaman, dirençli enfeksiyon hastalıklarında azalma olacağını belirtmişlerdir. Sonuç olarak eczaneler yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçmemizde önemli bir basamağı oluşturmaktadır. Gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçebilmek için eczanelere büyük pay düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Uçar E. The Evaluation of Self-Pharmacy Workers' İnformation, Attitudes and Behaviors about the antibiotic Usage in Van. Van Yuzuncu Yil University Institute of Medical sciences, Faculty of Medicine, Department of Medical Microbiology, Medical Programme, Master thesis, Van, 2017. Inappropriate drug usage in the world has been a serious trouble. Appropriate and accurate antibiotic usage has been the most important factor affecting the treatment of infectious diseases. In this study, when antibiotics are demanded in pharmacies without prescription, it is aimed to determine chemists' and pharmacy workers' attitude, point of view to antibiotics sales without prescription being second step in rational drug use. This study has been conducted on self-pharmacy workers (chemists and pharmacy workers) servicing in Van during the date between August 2016 and November 2016. The survey faces to face has been carried out to determine chemists' and foremen' information, attitudes and behaviors about antibiotic use. The survey includes for the first part six questions for sociodemographic attributes and for the second part seventeen question to evaluate attitudes about antibiotic use. In this study, 75 pharmacies have accepted to be included in the survey. As there are 100 pharmacies in Van, % 75 of this total have been reached. In this study, 54 chemists and 105 foremen in total 159 people have answered the questions of the survey. Chemists and % of foremen have indicated that there is not a single week in which the antibiotics are demanded without prescription and the parents make their children start antibiotics in different rates. The situation that antibiotics are demanded whether with prescription or without prescription are mostly about upper respiratory and urinary tract infection and the drugs that are demanded without prescription are most painkillers, antibiotics and vitamins. %9 of chemists and % 5 foremen will give the drug ıf the patients make them give. % 52 of chemists and % 33 of foremen advises the patient for antibiotics that they think it is useful. % 83 of chemists and % 68 of foremen have indicated that it will be decrease in the rate of refractory infectious diseases if unnecessary antibiotics are reduced. As a result, the pharmacies have been an important step to prevent in appropriate and unnecessary antibiotic use. The Pharmacies have played important role to prevent unnecessary antibiotic use.