Deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda ferulago angulata (schlecht) boiss uygulamasının paraoksonaz enzim aktivitesi antioksidan/oksidan durumu ve lipoprotein düzeyleri üzerine etkisi
The effect of ferulago angulate (schlecht) boiss. application on the paraoxonase enymes activities, antioxidant / oxidant status and lipoprotein levels in experimental diabetic rats
- Tez No: 487546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KAHRAMAN, PROF. DR. SEMİHA DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada; Ferulago angulata B. ekstresinin streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş sıçanlarda böbrek dokusunda paraoksonaz (PON), toplam antioksidan-oksidan seviye, lipoprotein seviyeleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Sıçanlar, kontrol (K), diyabet (D), Ferulago angulato ekstresi (FA), diyabet+Ferulago angulato ekstresi grubu (D+FA) olarak ayrıldı, her bir grupta 7 sıçan yer aldı. Diyabet oluşumu, D ve D+FA grubu sıçanlara tek doz streptozotosin (40 mg/kg) intaperitonal (i.p.) uygulandı. 3 gün sonra >270 mg/dl ve üstü glukoz düzeyine sahip sıçanlar diyabet olarak değerlendirildi. Yirmialtı gün süreyle K ve D grubuna, 1 mL distile su; FA ve D+FA grubuna, F. angulata ekstresi (600 mg/kg doz) distile suda çözündürülerek intragastrik gavaj yoluyla uygulandı. Çalışma sonunda tam kanda HbA1c serumda glukoz, lipoprotein, böbrek dokusunda paraoksonaz (PON), TAS, TOS analiz edildi. Glukoz ve glikolize hemoglobin (HbA1c) seviyelerinde D grubunda diğer gruplara göre istatistik önemde bir artış oldu.
Özet (Çeviri)
The aim this study was to investigate the effect of Ferulago angulata B. (poppy, FA) extract on Paraoxonase Activity (PON), Total Antioxidant Capacity (TAC), Total Oxidant Status (TAS) and lipoprotein levels in the kidney tissues of streptozotocin induced diabetic rats. The rats were divided into 4 groups (7 rats in each group) as follows: Control (C), Diabetes (D), Ferulago angulato extract (FA), and Diabetes + Ferulago angulato extract (D+FA). In Groups D and D+FA, experimental diabetes was induced in the rats by injecting 45 mg/kg single dose of streptozotocin intraperitoneally (ip) and rats with glucose levels above 270 mg/dL after 3 days of injection were considered as diabetic. 1 mL distilled water to the Groups C and D, and F. angulata extract at a dose of 600 mg/kg/day to the Groups FA and D+FA were administered through intragastric gavagefor a period of 26 days. For the evaluation, Glycated hemoglobin (HbA1c) in whole blood, glucose and lipoproteins in serum, and PON, TAC, TAS levels in kidney tissues were analyzed, respectively.