Lisanslı basketbolcuların bazı antropometrik ölçümlerinin serbest atış isabet oranına etkisinin incelenmesi (Van ili örneği)
Reviewing the effect of certain anthropometric attributes of licensed basketball players on free throw shot hit rates (Case of Van province)
  1. Tez No: 511466
  2. Yazar: EMRE CAN IĞDIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Van ilinde basketbol oynayan lisanslı sporcuların seçilmiş antropometrik özelliklerinden; yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ile serbest atış isabet oranı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlandı. Van ilinde spor yapan, en az iki yıllık lisansa sahip olan yaşları ortalaması 15,02 ± 1,42 yıl olan 56 erkek basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 20 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin normallik dağılımı gösterip göstermediği tespit edilerek, normallik dağılımı gösteren verilerin analizi için parametrik testlerden olan Pearson Korelasyon testi, normallik dağılımı göstermeyen verilerin analizi için non-parametrik testlerden olan Spearman Korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to review and evaluate the relation between the chosen anthropometric attributes such as age, stature, body weight and free shot hit rates. The volunteer participants of this study are 56 male basketball players who hold at least 2 years of licenses, aged 15,02 ± 1,42. Statistical analysis of obtained data is made by SPSS 20 program package. After seeing the data showing normal and abnormal distribution, a parametric test of Pearson Correlation Test and a non-parametric test of Spearman Correlation Test is applied.