İlkokul çağındaki işitme kayıplı çocukların santral-anlık hafıza becerilerinin incelenmesi
Central-incidental memory skills of the hearing impairment preschool children
  1. Tez No: 48755
  2. Yazar: EMİR GEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Home Economics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çahşmamızda, bilateral sensöri-nöral çok ileri derecede işitme kayıplı çocukların hafıza becerileri ile normal işiten çocukların hafıza becerileri arasında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla 7-9 yaşlan arasında işitme kayıplı 15 kız 15 erkek toplam 30 ve normal işiten 8 kız 7 erkek toplam 15 vakaya Santral-Anlık Hafıza Testi uygulanmıştır. Test materyalleri olarak; 6 adet 28xll.5cm. boyutunda hayvan ve eşya resimleri içeren kartlar, 14x1 1.5cm. boyutunda 12 adet eşleştirme kartları ve 6 adet dikkati farklı yöne çekici nitelikte resimler görme uyaranı olarak kullanılmıştır. Test sonuçlan işitme kayıplı ve normal işitenlerde grup içi ve gruplar arasında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak her iki gruptaki çocuklann santral ve anlık hafıza becerilerindeki basan oranlannın birbirine yakın değerlerde olduğu, cinsiyetin elde edilen sonuçlar üzerinde farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Aynca, işitme kayıplılarda merkezi ile anlık bellek performansı basan oranlannın birbirini anlamlı derecede, normal işitenlerde ise her iki performansın basan oranlannın birbirlerini en az düzeyde etkilediği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : santral hafıza becerisi, anlık hafıza becerisi, ileri derecede sensöri-nöral işitme kaybı, okul çağı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our study, the memory performance skills of children with a profoundly bilateral sensory-neural hearing impairments have been compared to their normal hearing peers to see if there is any difference. For this purpose, 15 girls and 15 boys (totaly 30) who have hearing impairments and 8 girls and 7 boys (totaly 15) who have normal hearing have been applied central-incidental memory performance tasks. The age range for these research has been 7 to 9 years old. The following task materials have been used as a visual sitimuli; 6 picture cards (28x11.5 cm) showing animals and objects; 12 cards for payring (14x11.5 cm); and 6 distractive cards. The test results have been statistically evaluated within and in between the two research groups. In conclusion, the results reveal similar outcomes for both groups in central and incidental memory performance skills. It is also found that sex difference has no effect on these results. In addition, it is found that criteria of success for central and incidental memory performances in hearing impaired subjects have recognizable effect on one other. However, the criteria of success for the two performances in children with normal hearing have minimal effect on each other. Key Words : central memory performance, incidental memory performance, profoundly sensory-neural hearing loss, school age.