Geçici koruma altında bulunan işitme kayıplı Suriyeli öğrencilerin eğitim ortamlarında karşılaştığı güçlükler ve çözüm önerileri
The difficulties faced by Syrian students with hearing impairment under temporary protection in educational environments and proposed solutions
- Tez No: 949742
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ATBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye, 2011 yılından itibaren Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle büyük bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu göç hareketi, beraberinde birçok sosyal, ekonomik ve kültürel dönüşümü de getirmiştir. Türkiye'ye sığınan Suriyeliler arasında önemli bir grup ise çocuklardan oluşmaktadır. Özellikle okul çağındaki bu çocukların eğitime entegrasyonu, Türk eğitim sistemi açısından çok boyutlu bir mesele haline gelmiştir. Bu çocuklar arasında işitme kaybı gibi özel gereksinimleri bulunan bireyler ise daha büyük zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Hem göçmen hem de engelli olmak, bu öğrencileri dezavantajlı konuma getirmekte; eğitimde fırsat eşitliği ve kapsayıcılık gibi ilkeler açısından önemli bir sınav oluşturmaktadır. Bu bağlamda gerçekleştirilen söz konusu araştırma, Türkiye'de yaşayan ve işitme kaybı bulunan Suriyeli öğrencilerin, sınıf içi ortamlarda karşılaştıkları sorunları ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada yakınsak paralel karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel aşaması, Konya ilindeki ilkokul ve ortaokullarda görev yapan, sınıflarında işitme kaybı olan Suriyeli öğrenciler bulunan 22 öğretmen ile Türkiye genelindeki 80 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Karma yöntem yaklaşımının benimsendiği bu çalışmada hem nicel hem de nitel veriler bir arada toplanmış ve analiz edilmiştir. Nicel veriler SPSS programı aracılığıyla değerlendirilirken, nitel veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu sayede, öğretmenlerin gözlem ve deneyimlerinden elde edilen bulgular daha derinlemesine ve kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Araştırmanın temel bulgularından biri, işitme kayıplı Suriyeli öğrencilerin öğretmenleri ve akranlarıyla etkili iletişim kurmakta ciddi sorunlar yaşadıklarıdır. Bu iletişim engelleri yalnızca işitme kaybından değil, aynı zamanda dil farklılıklarından da kaynaklanmaktadır. Farklı işaret dillerinin kullanılması, Arap alfabesinin sağdan sola yazılması gibi yapısal dil farklılıkları, öğrencilerin Türkçe işaret dili ve yazılı Türkçeye uyum sağlamasını zorlaştırmaktadır. Bu durum, öğrencilerin sınıf içi katılımını sınırlamakta ve akademik başarılarını olumsuz etkilemektedir. Öğretmenler, bu öğrencilerin sosyal uyum süreçlerinde de çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Akran zorbalığı, dışlanma, düşük öz güven gibi sosyal etkenler, öğrencilerin okula aidiyet duygusunu ve motivasyonunu azaltmaktadır. Öğretmenlerin bir kısmı ise okul yönetiminin ve velilerin bu konuda yeterince destekleyici bir tutum sergilemediğini ifade etmiştir. Bu durum, sürecin daha da karmaşık hale gelmesine neden olmaktadır. Bu araştırma hem geçici koruma altında hem de engelli bireylerin eğitimde karşılaştığı sorunlara dikkat çekmekte ve bu alanda yapılması gereken iyileştirme çalışmalarına ışık tutmaktadır. Özellikle eğitim politikalarının, çok kültürlü ve kapsayıcı bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması gerektiği vurgulanmaktadır. İşitme kayıplı Suriyeli öğrencilerin entegrasyonuna yönelik özel destek mekanizmalarının geliştirilmesi, öğretmenlerin bu öğrencilere yönelik mesleki gelişim programlarına katılması ve aile-okul iş birliğinin güçlendirilmesi, önerilen çözüm yolları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since 2011, Turkey has been facing a significant wave of migration due to the civil war in Syria. This movement has brought about numerous social, economic, and cultural transformations. A considerable portion of the Syrians who sought refuge in Turkey consists of children. The integration of school-aged children into the Turkish education system has emerged as a multifaceted issue. Among these children, those with special needs—such as hearing loss—face even greater challenges. Being both a refugee and a child with a disability places these students in a particularly disadvantaged position and presents a critical test for the principles of equal opportunity and inclusion in education. This study was conducted to explore the challenges faced by Syrian students with hearing loss in classroom settings in Turkey. A convergent parallel mixed methods design was employed in the research. The qualitative component of the study involved interviews with 22 teachers working in primary and secondary schools in Konya who had hearing-impaired Syrian students in their classrooms, along with 80 additional teachers from various regions across Turkey. Adopting a mixed methods approach, both quantitative and qualitative data were collected and analyzed concurrently. Quantitative data were analyzed using SPSS software, while qualitative data were examined through content analysis. This allowed for a more comprehensive and in-depth interpretation of the findings, grounded in teachers' observations and experiences. One of the key findings of the study is that hearing-impaired Syrian students experience significant difficulties in communicating effectively with both teachers and peers. These communication barriers stem not only from hearing loss but also from language differences. Structural linguistic factors, such as the use of different sign languages and the right-to-left orientation of the Arabic script, pose serious challenges for these students as they attempt to adapt to Turkish Sign Language and written Turkish. Consequently, their classroom participation is limited, and their academic performance is negatively affected. Teachers also reported that these students face a range of difficulties in their social adaptation processes. Issues such as peer bullying, social exclusion, and low self-confidence hinder their sense of belonging and motivation at school. Some teachers expressed concerns about the lack of adequate support from school administrators and parents, which further complicates the situation.Furthermore, teachers reported that these students also face various obstacles in their social integration processes. Factors such as peer bullying, social exclusion, and low self-esteem diminish their sense of belonging to school and weaken their motivation. Some teachers also pointed out that school administrations and parents do not always provide adequate support, which further complicates the integration process. This study draws attention to the educational challenges encountered by individuals who are both migrants and have disabilities. It provides valuable insights into the improvements needed in the current educational practices and policies. The findings emphasize the necessity of restructuring educational systems with a multicultural and inclusive approach. Among the suggested solutions are the development of specialized support mechanisms for the integration of hearing-impaired Syrian students, the implementation of teacher training programs tailored to these needs, and the strengthening of school-family collaboration.