Mastitisli ineklerin meme kanalının ultrasonografik muayenesi
Ultrasonographic examination of mammary ducts in cows with mastitis
- Tez No: 311361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLAY GÜRBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmanın amacı, mastitisli ve sağlıklı ineklerde meme başı kanalında makroskobik olarak şekillenen değişikleri ultrasound yardımıyla gözlemlemektir.Çalışmanın materyalini, Kayseri ilinde, farklı tarım işletmelerinde bulunan sağlıklı ve mastititisli inekler oluşturdu. Grup A ve Grup B'deki ineklerin laktasyon sayıları ve ölçüm anındaki vücut kondisyon skorları (VKS) ile günlük süt verimleri kaydedildi. Total bakılan 100 inekte (393 meme lobu), 15 tanesi 1. laktasyonda, 21 tanesi 2. laktasyonda, 31 tanesi 3. laktasyonda, 21 tanesi 4. laktasyonda, 12 tanesi 5. ve üzeri laktasyonda yer almaktaydı. Sütün muayenesi önce CMT yardımıyla değerlendirildi. Daha sonra SHS'na bakıldı. Meme başı kanalının ultrasonografik muayenesi Agroscan L model ultrasound cihazı ve Esaote AU5 ultrasound cihazı ile 7.5 MHz'lik probla meme başı kanalının direkt ve su dolu kutu içinde vertikal ve horizontal kesitleri incelendi. Sonuçlara bakıldığında özellikle mastitisli ineklerle normal ineklerin meme kanalı çapında önemli farklılık bulundu (11 ? 0.4, 8 ?? .
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe objective of the present study is to make ultrasonographic observation the macroscopic for changes in the mammary gland of cows with mastitis and of healty cows. The material for this study was comprised of the healthy cows and cows with mastitis kept by various agricultural enterprises in the province of the Kayseri. The number of lactation and body condition scores, during the measurement, as well as the yield of milk of the cows in group A and B were recorded. In a total of 100 cows (393 mammary lobules) 15 were in the 1st lactation; 21 in the 2nd; 31 in the 3rd; 21 in the 4th; and 12 were in the 5th and above lactation. For the examination of the mammary lobule was performed using Agroscan L model ultrasounds device, Esaote AU5 ultrasound device and a probe of 7.5 MHz. The vertical and horizontal secretions of the teat canal were studied directly and in a water-filled box. Comparisons of the results revealed significant differences of teat duct diameter between the cows with mastitis, in particular, and healthy cows (11 ? 0.4, 8 ??? .