Hemşirelik çalışanlarının maliyet gideri yönetimi algısı
Cost and expense management perception of nursing staff
  1. Tez No: 487566
  2. Yazar: ARZU İNCİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER RONA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlık sektörü, geniş, hızla gelişen ve kârlı sektörler arasındadır. Bu nedenle hastanelerde maliyet yönetimi oldukça önemlidir. Hastaneler kesintisiz hizmet sunan sağlık kuruluşlarıdır. Bu yüzden maliyetlerin net bir şekilde ortaya konulması ve etkili bir şekilde yönetilmesi gerekir. Hastane tüm süreçlerle ilgili maliyetleme çalışmalarına tüm personelin katılmasını sağlamak durumundadır. Başka bir deyişle, tüm çalışanlar kendilerini ilgilendiren maliyet bilgilerini bilmek zorundadırlar. Maliyet azaltma konusunun bireysel bir mesele değil, tüm ekibi ilgilendiren bir sorun olduğu bilinmelidir. Özellikle hastane içinde büyük bir insan gücü olan hemşirelerin, maliyet ve gider kavramlarına hakim oluşu, kurum için de büyük ve olumlu etkiler yaratacaktır. Hemşirelik çalışanlarının maliyet gideri yönetimi algısının değerlendirildiği bu çalışma özel bir üniversite hastanesinde çalışan onbeş yönetici ve benzeri pozisyondaki hemşire ile, nitel ve yarı yapılandırılmış olarak planlanlanmış ve tamamlanmıştır. Anahtar Kelimeler; sağlık, maliyet, gider yönetimi, hastane, hemşire.
Özet (Çeviri)
The health sector, the large, rapidly growing and profitable sector. For this reason, Cost Management in hospitals is quite important. Hospitals are health care organizations that offers uninterrupted service. Therefore, the costs must be clearly defined and managed effectively. The hospital must ensure that all staff attend work in all processes related to costing. In other words, all employees must know the cost information that interests them It's not an individual issue, the issue of cost reduction, it should be known that there is a problem of concern to the whole team. The fact that the nurses, who have great human power in the hospital, dominate the concepts of expense management will have big and positive effects for the institution This study, which assesses the cost-benefit management perception of nursing staff, is conducted with fifteen supervisor nurses working in a private university hospital, and study was qualitative and semi-structured. Keywords; Health, cost, cost management, hospital, nurse.