Kablosuz iletişim araçlarının sağlık ve güvenlik alanında kullanılması ''karekod ve nfc''
Use of wireless communication tools in health and safety '' karekod ve nfc ''
  1. Tez No: 487567
  2. Yazar: MUSTAFA ERYÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKALP TULUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Bilgi ve Belge Yönetimi, Halk Sağlığı, Archive, Information and Records Management, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yüksek Lisans Tezi, Kablosuz İletişim Araçlarının Sağlık ve Güvenlik Alanında Kullanılması 'Karekod ve NFC', T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında arşivleme, istatistiki sonuçlar elde etme, geçmiş çalışmaları inceleme gibi birçok konu sürecin sağlıklı ve güvenli bir şekilde ilermesi için büyük bir önem arzetmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında her gün işletmenin büyüklüğüne ve çalışan sayısına göre birçok belge oluşturulmaktadır. Bu belgeler kişisel bilgisayarların disklerinde kayıtdır. Bu bilgilere diğer kişilerin ulaşmaları için bazı firmalar ortak ağ kurmaktadır. Fakat bu yeterli olmamaktadır bundan dolayı istenildiği anda bütün personelin giriş yapabileceği, düzenli bir arşivlemenin yapıldığı bir sistemin oluşturulması büyük bir önem arzetmektedir. Bundan dolayı karekod tabanlı doküman yönetim sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem ile her belge karekodlu bir şekilde bulunmaktadır. İsteyen personel siteye girip istediği belgeyi karekod yardımı ile indirebilmektedir. Tezin diğer aşamasında ise çalışanlara ve ekipmanlara karekod ve NFC teknolojisinden yararlanılarak etiket ve yaka kartı uygulaması yapılmıştır. Bu uygulama herhangi bir acil durumda ekipman veya personeldeki karekodu veya NFC etiketi okutarak hızlı bir şekilde müdahale imkanı sunmakatdır. Aynı zamanda standart çalışmalarda ekipman ve çalışan ile ilgili bilgileri edinmek için karekod ve NFC etiket okutulabilir. Örneğin çalışanın karekodu okutularak çalışanın almış olduğu eğitimler, talimatlar vb. gibi bilgilere erişilebilir. Gün geçtikçe teknoloji hayatımızın her alanında çok önemli bir parça haline gelmeye başlamıştır. Merkezinde insanı bulunduran iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında kişilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlamak için günün son teknolojilerinden faydalanmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
M.Sc. Thesis, Use of Wireless Communication Tools in Health and Safety Areas 'Karekod and NFC', T.C. Istanbul New Century University, Institute of Health Sciences, Department of Occupational Health and Safety. Many issues such as archiving in the context of occupational health and safety, obtaining statistical results, and examining past studies are of great importance to ensure that the process is healthy and safe. Within the scope of occupational health and safety, many documents are created every day according to the size of the operator and the number of employees. These documents are stored on the disks of personal computers. Some companies are setting up a common network for other people's access to this information. However, this is not enough and therefore it is of great importance to establish a system in which a regular archive is made where all personnel can log in when requested. Therefore, a data matrix based document management system has been established. With this system, each document is in a square matrix. The requesting personnel can enter the site and download the desired document with the help of a data matrix. At the other stage of the thesis, labels and badge cards were applied to the employees and equipments by using the data matrix and NFC technology. This practice is to provide rapid intervention in any emergency by reading equipment or personnel data or NFC tags. At the same time standard codes can be read with the data matrix and NFC labels to obtain information on equipment and personnel. For example, the training of the employee, the instructions, etc., such information can be accessed. As the day goes on, technology has become a very important part of every aspect of our lives. It is necessary to take advantage of the latest technologies of the day to ensure that people work healthily and safely at the center and that people work safely and securely.