Maxiller sinüs mukozasının rejenerasyonu
  1. Tez No: 48757
  2. Yazar: TULGA ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
41 ÖZET Maksiller sinüs mukozasının travmaya verdiği yanıtı ve rejenerasyonda görülen histolojik bulguları araştırmak amacıyla 20 adet tavşan maksiller sinüsü incelenmiştir. Maksiller sinüs mukozası deneklerin yarısında parsiyel, yansında da total olarak kazınmış ve daha sonra, belirli aralarla, rejenere mukoza incelenmiştir. Cerrahi travmadan sonra mukozanın epitel rejenerasyonu 2 - 3 hafta içinde tamamlanmıştır. Normal tavşan maksiller sinüs mukozasında lamina propriada çok sayıda seröz gland bulunmaktadır. Fakat rejenere sinüs mukozasında bu yapıların yerini atipİk glandlar ve yoğun bağ dokusu almıştır. Maksiller sinüs kavitesi öpere olmayan tarafla karşılaştırıldığında, fibrozis ve yeni kemik oluşumunu içeren periost reaksiyonu nedeniyle hacim olarak küçülmüştür. Lamina propriadaki iltihabi infiltrasyon çalışma boyunca devam etmiştir. Bu çalışma sonucunda tavşan maksiller sinüs mukozasının epitel rejenerasyonunun 2 ile 3 hafta arasında tamamlandığı ancak lamina propriadaki rejenerasyonun tam olarak gerçekleşmediği anlaşılmıştır. Anahtar kelimeler : Maksiller sinüs, mukoza, rejenerasyon
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY REGENERATION OF MAXILLARY SINUS MUCOSA Twenty rabbit maxillary sinuses were examined in order to asses the response of the maxillary sinus mucosa to trauma and hystological findings during the regeneration period. Maxillary sinus mucosa was resected partially in the half of rabbits and totally in the other half and then regenerated mucosa was examined by certain intervals. After the surgical trauma, epithelial regeneration took place in rabbit maxillary sinus mucosa within 2 or 3 weeks. The normal sinus mucosa of rabbit contains numerous serous glands in the lamina propria. But in the regenerated mucosa, these glands were replaced by dense connective tissue and atypical glands. When the maxillary sinus cavity was compared with the nonoperated side, the sinus cavity on the operated side was reduced in size, because of the fibrozis and periosteal reaction including new bone remodelling. Inflamatory infiltration in the lamina propria has continued during this study. This study indicates that although the maxillary sinus mucosa is reepithelized within 2 or 3 weeks, the regeneration of the lamina propria is incomplete. Key words : Maxillary sinus, mucosa, regeneration