Yardımcı üreme teknikleri uygulamalarında tüm embriyoların dondurularak transferinin ötelenmesi yaklaşımının klinik sonuçlar bakımından incelenmesi
Examination of clinical results of embryos that are frozen and transfered in a later cycle in assisted reproduction techniques application
- Tez No: 487581
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE DOĞRUMAN, PROF. DR. ENGİN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Embriyo dondurma işlemi, yardımcı üreme teknolojisinde (YÜT) bir devrimdir. Dondurulmuş embriyoların transferi YÜT'ün iyi bilinen bir parçası olarak son dönemlerde artarak kullanılmaktadır. Dondurulmuş embriyo transferi (DET) taze sikluslara oranla birçok avantaja sahiptir, bunların arasında; benzerlik, yüksek gebelik olasılığı ve canlı doğum oranına sahip olması en önemlileridir. Buna ek olarak, bazı randomize çalışmalarda ve meta-analizlerde DET sonrası gebelik oranının taze sikluslara kıyasla daha yüksek olduğu bildirilmiştir [15]. DET 'nin diğer yararı ise doğal, uyarılmamış bir döngüde embriyo transferi ihtimalidir. Suni bir siklüsün, implantasyon başarısızlığına yol açan endometrial reseptiviteyi (ER) olumsuz etkileyebileceği gösterilmiştir. [16-17]. DET, ovaryum stimülasyonuna iyi yanıt veren kadınlarda, seçmeli tek embriyo transferini artıran, çoklu gebeliklerden ve aynı zamanda yumurtalık hiperstimülasyon sendromundan kaçınarak ekstra kaliteli embriyoların korunması için yararlı bir yöntemdir. Dondurma tekniğinin iyileştirilmesinden bağımsız olarak, güvenli yönleri ve doğan çocukların sağlığı üzerindeki etkisi belirsizdir [50]. Bu çalışmaya; hasta ve stimülasyon özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıkları olmayan 337 DET, 236 TAZE olmak üzere toplamda 573 siklus dahil edildi. DET siklus grubunun gebelik oranı, klinik gebelik oranı, devam eden gebelik oranı, TAZE siklus grubuna göre istatistiksel olarak yüksekti. (p=0,010 p=0,014 p=0,037). Grupların abortus oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (0,957). 37 yaş ve üstü hastalarda DET siklus grubunun gebelik oranı, klinik gebelik oranı, devam eden gebelik oranı TAZE siklus grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,013 p=0,017 p=0,007). Grupların abortus oranlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (0,957).37 yaş altı hastalarda gruplarda gebelik özelliklerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction of embryo cryopreservation was a revolution in assisted reproductive technology (ART). Transfer of frozen embryos has been increasingly used during the past few decades, as it is a well-known part of ART. Compare to fresh cycles, frozen embryo transfer (FET) has several advantages, among them; the similarity, possibility of higher pregnancy and live birth rate are of great importance. In addition, higher pregnancy rate after FET compared to fresh cycles was reported in some randomized trials and meta-analysis [15]. The other benefit of FET is possibility of embryo transfer in a natural, non-stimulated cycle. It is shown that an artificial cycle may adversely affect endometrial receptivity leading to implantation failure [16-17]. FET also is a useful method for preserving extra good quality embryos in women with good response to ovarian stimulation, increasing elective single embryo transfer and avoiding multi-gestations as well as ovarian hyperstimulation syndrome. Regardless of cryopreservation technique improvements, safety aspects and its impact on the health of children born are uncertain [50]. This study included 573 cycles totaling 337 FET, 236 FRESH without statistically significant differences in patient and stimulation characteristics. The pregnancy rate, the clinical pregnancy rate and the ongoing pregnancy rate of the FET cycle group were statistically higher than the FRESH Cycle group (p = 0,010 p = 0,014 p = 0,037). There was no statistically significant difference in abortus rates of the groups (p = 0.957). The pregnancy rate, the clinical pregnancy rate and the ongoing pregnancy rate of the FET cycle group of the patients aged 37 years and over were statistically higher than that of the FRESH group (p = 0,013 p = 0,017 p = 0,007). There was no statistically significant difference in abortus rates of the groups (p = 0.957). There was no statistically significant difference in the characteristics of pregnancy among the groups under the age of 37.