The effect of different surface treatment and ceramics primers on shear bond strenght of self adhesive resin cement to zirconia ceramic after thermocycling
Termisyasal sonrasında zirkon seramike yapılan self yapıştırıcı reçine çimentoğunda farklı yüzey işlemi ve seramik astarların çelik borç gücü üzerine etkisi
  1. Tez No: 487580
  2. Yazar: NADA SALEH ALHADI ABDASALAM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. MELAHAT ÇELİK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: In vitro çalışmamızın amacı, termal bisiklet sonrası Zirkonya seramiğine yapışkan reçine çimentosunun kayma bağlanma mukavemeti (SBS) üzerindeki farklı yüzey işlemi ve seramik astarların etkisini değerlendirmekti. Gereç ve yöntem: Kırk disk şeklinde Zirkonya numuneleri (n = 40) ön sinterlenmiş Zirkonya bloklarından öğütüldü. Zirkonya disklerinin son çapı 10 mm idi ve kalınlık 3 mm idi. Zirkonya numunelerinin yüzeyi, sırasıyla soğutma suyu altında 1200, 800, 600 grritik silikon karbid kağıtlarla cilalanmış, daha sonra ultrasonik makinedeki damıtılmış su ile temizlenmiştir. Tüm numuneler, kullanılan yüzey muamelesinin türüne göre iki ana gruba ayrılmıştır. Grup 1: Yirmi (n = 20) zirkonya numunesi, havadaki parçacıklar ile aşındırma (kumlama) ve 20 saniye boyunca 70Mm Alumna parçacıkları ile kondisyonlanmıştır. Grup2: yirmi (n = 20) Zirkonya numunesi, 90 saniyeliğine Hidroflorik asit etken madde (% 9.5) ile şartlandırıldı. Her ana grup, iki alt gruba uygulanan primer türüne göre alt bölümlere ayrılmıştır. Grup 1: Clearfil seramik astarları (Kuraray), kumlanmış zirkonya örneklerine uygulandı. Grup 2: Z-PRIME PLUS astar (Bisco) 10 kumla üflenmiş Zirkonya örneğine uygulandı. Grup 3: Clearfil Seramik astarları, hidroflorik asit kazınmış Zirkonyum numunelerine uygulandı. Grup4: Hidroflorik asit kazınmış Zirkon numunelerine Z-PRIME PLUS astar uygulanmıştır. Bundan sonra Zirkonya yüzeyinin merkezinde kendiliğinden yapışan reçineli çimento (Multilink Ivoclar Viva Dent) yerleştirilmesi için 3mm yüksekliğinde ve 4mm çaplı Plexiglas kalıp kullanıldı. Reçine çimentosu, 20 saniye ışıkla sertleştirildi, daha sonra Plexiglas kalıbını ve tüm Zirkonya numunelerini termosiklendikten (her bir sıcaklık için 30 saniye bekletme süresi ile 50c-550c'de 5000 döngü) kaldırdı; ardından numuneler çapraz başlığa sahip bir Üniversal test makinesinde test edildi Kesme modunda 0.5 mm / dak hız.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of our in vitro study was to evaluate the effect of different surface treatment and ceramic primers on the shear bond strength (SBS) of self-adhesive resin cement to Zirconia ceramic after thermal cycling. Materials and methods: Forty discs shaped Zirconia specimens (n=40) were milled from pre-sintered Zirconia blocks. The final diameter of the Zirconia discs was 10mm and the thickness was 3mm. The surface of Zirconia specimens were polished with silicon carbide paper number 1200, 800, 600grit respectively under cooling water then cleaned by distilled water in ultrasonic machine. All specimens divided according to the type of surface treatment used into two main groups. Group1: twenty (n=20) Zirconia specimens conditioning with airborne particles abrasion (sandblasting) with Alumna particles size 70Mm for 20 seconds. Group2: twenty (n=20) Zirconia specimens conditioning with Hydrofluoric acid etchant (9.5%) for 90 seconds. The each main group subdivided according to the type of primer used into two subgroups. Group1:Clearfil ceramic primers (Kuraray) were applied to 10 sandblasted Zirconia specimens. Group2: Z-PRIME PLUS primer (Bisco) were applied to 10 sandblasted Zirconia specimens. Group3: Clearfil Ceramic primers were applied to Hydrofluoric acid etched Zirconia specimens. Group4: Z-PRIME PLUS primer were applied to Hydrofluoric acid etched Zirconia specimens. After that, the Plexiglas mold 3mm in height and 4mm in diameter was used for placement of self-adhesive resin cement (Multilink Ivoclar Viva Dent) on the center of Zirconia surface. The resin cement light cured for 20 seconds then removed the Plexiglas mold and all Zirconia specimens thermocycled (5000 cycles at 50c-550c with a 30 seconds dwell time for each temperature), after that the specimens were tested in a Universal testing machine at the crosshead speed of 0.5mm/min in shear mode.