Dondurulmuş çözülmüş ve taze embriyo transferinin embriyo canlılığı ve gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of frozen and fresh embrio transfer on embryo vitality and pregnancy results
  1. Tez No: 573100
  2. Yazar: SEVİL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
IVF uygulamalarında kullanılan KOH protokolleri sonucunda çok sayıda embriyonun gelişmesi ve embriyo transferi sonrası halen iyi kalitede emriyonun kalması, PKOS'lu hastalarda OHSS ve ona bağlı komplikasyonların önlenebilmesi, uterin veya tubaya ait anomalilerin mevcudiyeti embriyoların dondurulmasını gerektiren endikasyonlardır. Dondurulmuş-çözülmüş embriyo transferi yapılan hasta grubunda kadın yaşı, embriyo dondurma günü, transfer edilen embriyo sayısı, endometriyal kalınlık ve vitrifikasyon yönteminin, çözme sonrası embriyo canlılığına ve klinik gebelik sonuçları üzerine farklı etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda dondurulmuş embriyoların transferinde gebelik ve canlı doğum parametrelerini etkileyen faktörleri incelemek istedik. Bu çalışmada embriyoların dondurularak saklanan embriyoların başka bir siklusta çözülerek transferi (DET) planlanmış olan 808 vaka retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada kadın yaşı, endometrium kalımlığı, transfer günü, P4 hormon değeri ve transfer edilen embriyo sayısına göre biyokimyasal, klinik gebelik ve canlı doğum sonuçları incelenmiştir. Çalışma için hastalara rutin uygulama dışında herhangi bir tedavi şekli önerilmemiştir. Embriyoların dondurularak saklanması ve saklanan embriyoların başka bir siklusta çözülerek transfer yapılması (DET) yönteminin pek çok avantajı mevcuttur. Bu yöntemle, kadına uzun süren hormon ilaçlarının verilmesi engellendiği gibi tüp bebek işlemindeki gerekli birçok aşamaya ihtiyaç olmayacağı yüksek gebelik oranları elde edilmekte ve çiftlere ekonomik ve psikolojik pek çok avantajlar sağlanmaktadır. Tüm çalışma değerlendirildiğnde, embriyoların dondurularak başka bir siklusta transferi (DET) işlemi Yardımcı Üreme Teknikleri'nde (YÜT) kümülatif olarak başarı şansını arttıran bir yöntem olarak görülmüştür. Ayrıca başarıda endometrium kalınlığının, tek yada 2 embriyo transferinin ,blastokist dönemi transferinin önemi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the KOH protocols used in IVF applications, obtaining multiple embryos, retaining a large number of good quality embryos after embryo transfer, OHSS and related complications in PCOS patients prevention, presence of uterine or tubal anomalies are indications that require embryos to be frozen. İn the frozen-thawed embryo transfer group; It is known that embryo freezing day, woman's age, the number of transferred embryos, endometrial thickness and vitrification method have different effects on embryo viability and clinical pregnancy outcomes after thawing.(Loutradi at al., 2008; Lan at al., 2019) In this study, 808 cases with embryos were cryopreserved and transferred by thawing them in another cycle (DET). These cases are examined in a retrospective way. In this study, clinical pregnancy results were examined according to female age, endometrial thickness, transfer date and number of embryos transferred. Patients were not offered any treatment other than routine treatment. There are many advantages to the freeze-storage of embryos and the transfer of thawed embryos by thawing them in another cycle (DET). With this method, long-term treatment of hormone medications to women is prevented and high pregnancy rates, which will not require many stages of in vitro fertilization, are provided and couples are provided with many economic and psychological advantages. When the whole study was evaluated, the transfer of embryos to another cycle (DET) by freezing was seen as a cumulative method for increasing the chances of success in assisted reproduction techniques (ART). In addition, the importance of endometrial thickness, single or two embryo transfer and blastocyst transfer was understood in success.