İnvaziv duktal karsinom tanılı hastalarda cerb-b2 ekspresyonunun aksiller lenf nodu tutulumuna etkisi
The effect of cerb-b2 expression on axillary lymph node affection in invasive ductal carcinoma patients
  1. Tez No: 487593
  2. Yazar: GÜRKAN DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyada ve ülkemizde meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kanserden ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Her sekiz kadından birinde hayatı boyunca invaziv meme kanseri gelişeceği düşünülmektedir İnvaziv meme kanserlerinin yaklaşık %90'ı duktal invaziv meme kanseridir. Meme kanserinin pek çok prognostik faktörü tespit edilmiştir; aile öyküsü, östrojen ve progesteron reseptör durumu, CerbB-2 onkogen pozitifliği, histoloji, yaş, cinsiyet, evre, aksiler lenf bezi tutulumu gibi. Yapılan araştırmalarda aksiller lenf bezi tutulumu prognozu en çok etkileyen faktördür. Aksiller lenf bezi tutulumu yoksa 10 yıllık survey %80 üzerine çıkmaktadır. Aksiller lenf nodu tutulumunu artıran sebepler arasında; tümör çapı, tümör lokalizasyonu, lenfovasküler invazyonun varlığı, histolojik grade, CerbB-2 ekspresyon varlığı gibi sebepler sayılsada daha önce yapılan birçok çalışmada sonuçlar birbiri ile çeliştiğinden sağlıklı bir kanıya net olarak ulaşılamamıştır. 2012-2016 yılları arasında genel cerrahi kliniğimizde invaziv duktal karsinom tanısı alan ve cerrahi tedavi gören 107 hasta üzerinde yaptığımız bu çalışmada; invaziv duktal meme kanserinde CerbB-2 yüksek ekspresyonunun aksiler lenf bezi tutulumu üzerine etkisine baktık. Sonuçta CerbB-2'nin yüksek ekspresyonunun aksiller lenf nodu tutulumunu anlamlı derecede artırdığını bulduk. Bu durum bize CerbB-2 ekspresyonunun aksiler lenf nodu tutulumunu artırarak meme kanserinin kötü prognozu ile ilişkili olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women both in the world and in Turkey. It is the second most common cause of death amongst cancer related deaths. 1 out of 8 women is believed to develop invasive breast cancer throughout their lives. Approximately %90 of invasive breast cancers are ductal invasive breast cancers. There are many prognostic factors of breast cancer such as family history, estrogen and progesteron receptor expression, CerbB-2 oncogen expression, histology, age, gender, stage, axillary lymph node affection etc. Studies conducted showed that axillary lymph node affection is the factor that affects prognosis the most. In the abscence of axillary lymph node affection, 10 year survey increases above %80. Although causes such as tumor diameter, localization, lymphovascular invasion presence, histological grade, CerbB-2 expression presence are believed to be amongst the causes of an increase in axillary lymph node affection, many prior studies showed contradictary results and a clear consensus could not be reached. In our study including 107 patients diagnosed with and got surgical treatment for invasive ductal carcinoma in our general surgery clinic in between the years 2012 and 2016, we studied the effect of high expression of CerbB-2 on axillary lymph node affection in invasive ductal breast cancer. In conclusion, we found that high expression of CerbB-2 significantly increased axillary lymph node affection rates. This result implies that CerbB-2 expression increases axillary lmyph node affection rates and may be associated with poor prognosis in breast cancer.