Aflibercept enjeksiyonu sonrası oküler kan akımlarının renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of ocular blood flow with color doppler ultrasonography after intravitreal aflibercept injection
  1. Tez No: 487596
  2. Yazar: UMUT ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TOKLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
AFLİBERCEPT ENJEKSİYONU SONRASI OKÜLER KAN AKIMLARININ RENKLİ DOPPLER ULTRASONOGRAFİ İLE DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç : İntravitreal aflibercept enjeksiyonu sonrası oküler kan akımındaki olası değişiklikleri renkli doppler ultrasonografi (RDU) ile değerlendirmek Gereç ve Yöntem : Koroid neovasküler membran (KNVM) endikasyonuyla intravitreal aflibercept (2 mg/0.05 ml) enjeksiyonu yapılan 20 hasta çalışmaya alındı. Hastaların enjeksiyon yapılmayan diğer gözleri kontrol grubu olarak alındı. Tüm hastalara, enjeksiyon öncesi, enjeksiyondan 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra RDU ile oftalmik arter (OA), santral retinal arter (SRA), temporal posterior silier arter (TPSA) ve nazal posterior silier arter (NPSA) 'lerdeki maksimum sistolik hız (MSH), diastol sonu hız (DSH) , pulsativite indeksi (Pİ) ve rezistivite indeksi (Rİ) değerleri ölçüldü. Bulgular : Çalışmaya alınan 20 hastanın, enjeksiyon yapılan göz ile kontrol gözün 1.gün, 1.hafta ve 1.ay izlemlerindeki ortalama göz içi basıncı (GİB), ortalama OA MSH, ortalama OA DSH, ortalama OA Pİ, ortalama OA Rİ, ortalama SRA MSH, ortalama TPSA DSH, ortalama TPSA DSH, ortalama TPSA Pİ, ortalama TPSA Rİ, ortalama NPSA DSH ve ortalama NPSA Rİ değerleri hem kontrol gözde hem de enjeksiyon yapılan gözde izlem süresi boyunca anlamlı farklılık göstermedi. Enjeksiyon sonrası tüm izlemlerde ortalama SRA DSH değeri enjeksiyon öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p=0,025). İzlem süresi boyunca enjeksiyon yapılan gözde ortalama SRA DSH değerlerindeki değişim kontrol göze kıyasla daha yüksekti (∆p=0,038) Enjeksiyon sonrası tüm izlemlerde ortalama SRA Pİ değeri enjeksiyon öncesine kıyasla düşük saptandı (p=0,030). İzlem süresi boyunca enjeksiyon yapılan gözde ortalama SRA Pİ değerlerindeki değişim kontrol göze kıyasla daha düşük olup istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi (∆p=0,017). Enjeksiyon sonrası tüm izlemlerde ortalama SRA Rİ değeri enjeksiyon öncesine kıyasla düşük saptandı (p=0,043). İzlem süresi boyunca enjeksiyon yapılan gözde ortalama SRA Rİ değerlerindeki değişim kontrol göze kıyasla daha düşük olup istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi (∆p=0,018) Enjeksiyon sonrası tüm izlemlerde ortalama NPSA Pİ değeri enjeksiyon öncesine kıyasla düşük saptandı (p=0,003). İzlem süresi boyunca enjeksiyon yapılan gözde ortalama NPSA Pİ değerlerindeki değişim kontrol göze kıyasla daha düşük olup istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi (∆p=0,047) Sonuç : İntravitreal aflibercept enjeksiyonu sonrası RDU ile değerlendirilen oküler kan akımlarında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler görülmüştür. Anahtar kelimeler : İntravitreal aflibercept, oküler kan akımı, renkli doppler ultrasonografi, koroid neovasküler membran, yaşa bağlı makula dejeneresansı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF OCULAR BLOOD FLOW WITH COLOR DOPPLER ULTRASONOGRAPHY AFTER INTRAVITREAL AFLIBERCEPT INJECTION Purpose : To evaluate possible changes in ocular blood flow with color doppler ultrasonography (CDU) after intravitreal aflibercept injection. Materials and Methods : Twenty patients whom underwent intravitreal aflibercept injection due to choroidal neovascular membrane (CNV) were included in our study. Peak systolic velocity (PSV), end diastolic velocity (EDV), pulsativity index (PI) and resistivity index (RI) were measured from ophthalmic artery (OA), central retinal artery (CRA), temporal posterior ciliary artery (TPCA) and nasal posterior ciliary artery (NPCA) from all patients before, 1 day, 1 week and 1 month after aflibercept injection. Results : There was no significant statistical difference of twenty patients whom included in our study in terms of intraocular pressure, mean OA PSV, OA EDV, OA PI, OA RI, CRA PSV, TPCA EDV, TPCA EDV, TPCA PI, TPSA RI, NPSA EDV and NPCA RI compared before injection, 1 day,1 week and 1 month after the injection. There was a significant increase between the values of mean CRA EDV before the injection and all measurements after injection (p=0,025). During the follow up time, there was a significant increase between the values of mean CRA EDV of injection eye compared with the control eye (∆p=0,038). There was a significant decrease between the values of mean CRA PI before the injection and all measurements after injection (p=0,030). During the follow up time, there was a significant decrease between the values of mean CRA PI of injection eye compared with the control eye (∆p=0,017). There was a significant decrease between the values of mean CRA RI before the injection and all measurements after injection (p=0,043). During the follow up time, there was a significant decrease between the values of mean CRA RI of injection eye compared with the control eye (∆p=0,018). There was a significant decrease between the values of mean NPCA PI before the injection and all measurements after injection (p=0,003). During the follow up time, there was a significant decrease between the values of mean NPCA PI of injection eye compared with the control eye (∆p=0,047). Conclusion : We detected statistically significant changes in ocular blood flow with CDU after intravitreal aflibercept injection in patients with CNV. Key Words : Intravitreal aflibercept, ocular blood flow, color doppler ultrasonography, choroidal neovascular membrane, age dependent macular degeneration