Sağlıklı çocuklarda segmental ekstremite uzunluğundan boy tahmini ve serebral palside uygulanması
Segmental in healthy children evaluation of length from extremity long term and cerebral palside application
- Tez No: 487617
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER AYŞE SELİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Sağlıklı Türk çocuklarında ekstremitelerin antropometrik ölçümlerden tahmini boy denklemleri geliştirmek ve serebral palsili (SP) çocukları malnütrisyon yönünden değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı'na başvuran ve yaşları 6 ile 18 arasında değişen 80 SP'li çocuk ve Malatya il merkezinde, toplam dokuz okulda (3 ilkokul, 3 ortaokul 3 lise) okuyan 1117 sağlıklı çocuk üzerinden araştırma yürütülmüştür. Çalışamaya katılan tüm çocukların, yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, ön kol, üst kol, total üst ekstremite, alt bacak, uyluk, diz yüksekliği, total alt ekstremite uzunlukları, orta kol çevresi, triceps ve subscapular deri kalınlıkları ölçülerek analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was aimed to develop estimated height equations from anthropometric measurements of extremities in healthy Turkish children and also to evaluate children with cerebral palsy (CP) in terms of malnutrition. This study was conducted on 80 CP children aged between 6 and 18 who were to refered Inonu University Turgut Özal Medical Center, Department of Pediatrics and 1117 healthy children studying at nine schools (3 primary schools, 3 secondary schools and 3 high schools) in Malatya province. All children participating in the study were evaluated by measuring age, height, body weight, forearm, upper arm, total upper extremity, lower leg, thigh, knee height, total lower extremity length, middle arm circumference, triceps and subscapular skin thickness.