Adeziv kapsüliti olan hastalarda solunum egzersizlerinin ağrı düzeyi, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of abdominal breathing exercises on pain, sleep and quality of life in patients with adhesive capsulitis
  1. Tez No: 487616
  2. Yazar: YUSUF ŞİNASİ KIRMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNSELİ USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, adeziv kapsüliti olan hastalara uygulanan solunum egzersizlerinin ağrı, uyku ve yaşam kalitesine olan etkilerini incelemek üzere yapıldı. Çalışmaya 29 kadın, 12 erkek 40-65 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. Hastalar basit rastgele yöntem ile iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna rutin fizyoterapi programına ek olarak abdominal solunum egzersizi eğitimi, kontrol grubuna ise rutin fizyoterapi programı sekiz hafta boyunca uygulandı. Hastalar normal eklem hareketi, solunum fonksiyonu, ağrı, uyku ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. İlk değerlendirme tedavi öncesi, ikinci değerlendirme ise sekiz haftalık egzersiz eğitiminin sonunda yapıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effects of abdominal breathing exercises on pain, sleep quality and quality of life with adhesive capsulit patients. The 41 adhesiv capsulitis patients, 29 women and 12 men aged between 40-65 years, had divided into two groups by simple random sampling. In the study group, abdominal breathing exercise traning was applied to routine physiotherapy program, in the control group routine physiotherapy program was applied for 8 weeks. Individuals were assessed for lung function test, range of motion, pain, sleep quality and quality of life. First assesment were performed at the beginning of treatment, 2nd assesment were performed at the end of 8 th week. According to the first assesment; there was no difference between groups in terms of age and gender (p>0,05).