Koah'da hastalık evresi, solunum fonksiyon testleri, antropometrik ölçümler ve beslenme ile ilişkisi
The stage of the disease in copd, respiratory function tests, anthropometric measurements and relations with nutrition
  1. Tez No: 487619
  2. Yazar: BURAK METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Malatya ilindeki bir grup KOAH'lı olguda malnütrisyon prevalansını ve beslenme durumunu tespit etmek, hastaların antropometrik ölçümlerini yapmak ve bu faktörler ile solunum fonksiyon testleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Materyal ve metot: Kesitsel tipte planlanan bu çalışma 2017 yılında Malatya ilinde, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı KOAH polikliniğine ayaktan başvuran ve yine aynı süreçte yatarak tedavisi yapılmak amacıyla Göğüs Hastalıkları servisine yatışı yapılmış KOAH tanısı almış vakalar üstünde yapılmıştır. Çalışmada 105 hastaya ulaşılmıştır. Polikliniğe başvuran hastaların muayenesi yapıldıktan sonra SFT yapılmış, muayeneden sonra malnütrisyon değerlendirme soruları sorulmuş, daha sonra da hastaların antropometrik ölçümleri bioelektrik impedans yöntemi ile ölçülmüştür. Besin alımını değerlendirmek için üç günlük 24 saatlik hatırlama yöntemi kullanılarak besin kayıt formları verilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22 ve BeBİS programları kullanılmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis testi, Mann Whitney-U testi, Student T testi, One-Way ANOVA testi, Spearman Korelasyon testi ve Ki-Kare testi kulanılmıştır. Anlamlılık değeri p≤ 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: KOAH'lı olgularda malnütrisyon prevalansı %17 olarak bulunmuştur. BKİ grupları ve malnütrisyon durumları ile solunum fonksiyon testleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Malnütre hastaların ve BKİ'si düşük olguların SFT değerleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur(p=0.001). Hastalık yılı arttıkça alevlenme sıklığının arttığı saptanmıştır(p=0.010). BKİ, GOLD evresi, malnütrisyon ile alevlenme arasında bir ilişki bulunamamıştır. mMRC skoru arttıkça malnütrisyon sıklığının arttığı bulunmuştur(p=0.002). Hastaların gövde bölgesi kas miktarı ve yağ dış doku miktarı ile solunum fonksiyon testleri arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Diyetteki protein miktarı ile kas kütlesi arasında pozitif yönde korelasyon bulunmuştur (p≤0.001, r=+0.997). Diyetteki Omega-6 ve Omega 3 oranları ile alevlenme arasında bir ilişki bulunamamıştır(p=1.000). Sonuç: KOAH hastalarında malnütrisyon önemli bir sorundur. Malnütre hastalar ile BKİ'si düşük olguların SFT değerleri anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Proteini fazla diyet kas kitlesinin korunmasında önemlidir. Hastaların diyetinde protein içeriğinin artırılması ve fiziksel aktivite önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to determine the malnutrition prevalence and nutritional status in a group of patients with COPD in Malatya; to make anthropometric measurements of the patients; and to examine the relation between respiratory function tests and these factors. Material and Method: The present study was planned in the cross-sectional design, and was conducted on the COPD outpatients who applied to Malatya, Inonu University, Turgut Ozal Medical Center in 2017; and on the COPD inpatients who applied to Chest Diseases Department, COPD Polyclinic as outpatients but were hospitalized in Chest Diseases Department for the purpose of treatment in the same period. A total of 105 patients were contacted in the study. SFT was applied to the patients after they were examined in the policlinic; questions were asked to the participants on malnutrition after the examination; and the anthropometric measurements of the patients were made with Bioelectric Impedance Method. To evaluate the nutrition intake, 3-day 24-hour Remembrance Method was used, and the nutrition record forms were given to the patients. The SPSS 22 and BeBIS programs were used in the analyses of the data. The Kruskal Wallis Test, Mann Whitney-U Test, Student T Test, One-Way ANOVA Test, Spearman Correlation Test and Chi-Square Tests were also used in the analyses of the study data. The significance level was taken as p≤ 0.05. Results: The malnutrition prevalence in COPD patients was found to be 17%. A significant relation was detected between the BMI groups, malnutrition status and respiratory function tests. The SFT values of the patients who had malnutrition and who had low BMI values were found to be low at a significant level (p=0.001). It was determined that as the disease year increased, the inflammation frequency also increased (p=0.010). No relation was detected between BMI, GOLD stage, malnutrition and inflammation. However, it was found that as the mMRC score increased, so did the malnutrition frequency (p=0.002). A positive and significant correlation was determined between the body area muscle amount, fat outer tissue amount, and respiratory function test values. A positive correlation was found between the protein amount in the diet and the muscle mass (p≤0.001, r=+0.997). No relation was determined between the Omega6 and Omega3 rates in the diet and inflammation (p=1.000). Conclusion: Malnutrition is an important problem in COPD patients. The SFT values of the patients who had malnutrition and whose BMI values were low were found to be lower at a significant level. A diet rich in protein is important in preserving the muscle mass. It may be recommended that the protein content is increased in the diets of the patients, and physical activities are started.