Gelişimsel kalça displazisi nedeni ile tek seansta kombine cerrahi tedavi uyguladığımız hastalarımızın uzun dönem klinik ve radyolojik sonuçlarının analizi
Long-term clinical and radiological outcome of simultaneous combined surgery in developmental dysplasia of the hip
  1. Tez No: 487626
  2. Yazar: İSMAİL MURAD PEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AKŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada gelişimsel kalça displazisi nedeniyle tek seansta kombine cerrahi tedavi uygulanan hastaların uzun dönem radyolojik ve klinik sonuçlarının araştırılması hedeflendi Tek seansta açık yerleştirme, innominate osteotomi ve femoral osteotomi uyguladığımız ve iskelet gelişimini tamamlamış 39 hastanın 48 kalçası bu çalışmada değerlendirmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan hastaların ortalama takip süreleri 12,8 (±3,9) yıldı. Çalışmada hastaların cerrahi işlem yaşı, cerrahi öncesi, erken cerrahi sonrası ve son kontroldeki asetabular indeksleri, son kontroldeki radyolojik ve klinik sonuçları, avasküler nekroz varlığı ve merkez-köşe açıları (CEA) ölçülmüştür. Barrett'in Modifiye McKay Kriterlerine göre 39 hastanın; 28'inde (% 71,8) mükemmel, 8'inde iyi (% 20,5), 3'ünde orta (%7,7) sonuç elde edildi. Olguların hiçbirinde kötü sonuca rastlanmamıştır. Kalamchi Mac Ewen sınıflamasına göre 39 hastanın 8'inde (%20,5) avasküler nekroza rastlandı. Cerrahi öncesi ile erken cerrahi sonrası ve son kontrollerde ölçülen asetabuler indeks değerleri birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the long-term clinical and radiological outcome of simultaneously combined surgery in developmental dysplasia of the hip. Forty-eight hips of 39 skeletally maturated patients who underwent simultaneously open reduction, innominate osteotomy and femoral osteotomy were evaluated. Mean follow up years were 12,8 (±3,9). Patients age, preoperative early postoperative and end control acetabular indexes, radiological and clinical classification outcomes, avascular necrosis, center-edge angles were reported. According to Barrett's modified McKay criteria in 39 patients; 28 (%71,8) had excellent, 8 had (%20,5) good, 3 had (%7,7) fair results. There were no poor results. According to Kalamchi Mac Ewen classification in 39 patients, there were 8 (%20,5) patients had avascular necrosis. Preoperative, early postoperative and end control acetabular indexes were analyzed.