Tek taraflı radikal redüksiyon uygulanan gelişimsel kalça displazisi hastalarında orta ve uzun dönemde alt ekstremitede gelişen uzunluk farkının değerlendirilmesi
Evaluation of the length difference developing in the lower extremity in the medium and long term in patients with developmental dysplasi̇a of the hi̇p who undergo unilateral radical reduction
- Tez No: 872876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SEVENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD) bebeklerde anne karnında veya yaşamın ilk aylarında ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu hastalık çeşitli nedenlere bağlı olarak kalça ekleminin ve onun komponentlerinin normal gelişiminin geri kalması ile karakterizedir.GKD tedavisi invaziv ve noninvaziv yöntemler olarak iki gruba ayrılabilir.İnvaziv yöntemler de farklı cerrahi işlemler içermektedir. Bu cerrahi işlemlerden biri ve en kompleks olanı diyebileceğimiz Radikal Reduksiyon (RR) prosedürüdür. Literatürde bu işlemin özellikle orta ve uzun dönemde Total Bacak Uzunluk (TBU) farkı gelişimine etkisi olmakla diğer klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılıklı değerlendiren yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Tek taraflı Radikal Reduksiyon işlemi uygulanan hastaların orta ve uzun dönemdeki sonuçlarını karşılıklı olarak değerlendiren bu çalışmada literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Hastanemizin Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde 2007 – 2019 seneleri arasında GKD nedeniyle tek taraflı RR ameliyatı uygulanan hastalar retrospektiv olarak tarandı. Primer GKD'e bağlı olarak tek taraflı RR ameliyatı uygulanan, başka bir sistemik ve ortopedik patolojisi bulunmayan ,en az 60 ay takibi bulunan 40 hasta (N=40) çalışmaya dahil edildi. Bu hastalar 16 yaş üstü (Grup1) 20 hasta (N=20) ve 16 yaş altı (Grup2) 20 hasta (N=20) olarak iki grup içinde karşılıklı olarak değerlendirildi. Hastaların ameliyat öncesi son radyografilerinden asetabular indeks (AI) ölçümü ve Tönnis evrelemesi yapıldı. Ameliyat sonrası son kontrolde çekilen ortorentgenogram üzerinde hastaların TBU , femur uzunlukları, Merkez kenar açıları (MKA) ölçüldü. Radyolojik Severin ve Kalamchi MacEwen AVN sınıflaması yapıldı. Klinik sonuçlar McKay sınıflamasına göre değerlendirildi. Bulgular : On beş mm'lik fark limiti uygulanarak gruplar arası uzunluk farkları değerlendirildiğinde tüm hasta grubunda hastaların %20'sinde (8) 15mm'den fazla ,%65'inde(26) 15mm'den az total bacak uzunluk farkı vardı. Yüzde 15'inde (6) ise eşitti.
Özet (Çeviri)
Purpose: Developmental Dysplasia of the Hip (DDH) is a condition that can occur in babies in the womb or in the first weeks of life.This disease is characterized by the delay in the normal development of the hip joint and its components due to various reasons. There are different treatment methods depending on the severity of DDH.These methods can basically be divided into two groups: invasive and noninvasive methods.Invasive methods also include different surgical procedures.One of these surgical procedures and the most complicated one is the Radical Reduction (RR) procedure.There are not enough studies in the literature that evaluate the effect of this procedure on the development of Leg Length Discrepancy (LLD),especially in the medium and long term,as well as other clinical and radiological results.The aim of this study,which mutually evaluates the mid- and long-term results of patients who underwent unilateral RR,is to contribute to the literature. Material and Methods: Patients who underwent unilateral RR surgery due to DDH in the Orthopedics and Traumatology clinic of our hospital between 2007 and 2019 were retrospectively scanned.Forty patients (N=40) who underwent unilateral RR surgery due to primary DDH,had no other systemic or orthopedic pathology,and had at least 60 months of follow-up were included in the study.These patients were evaluated mutually in two groups: 20 patients (N=20) over the age of 16 (group1) and 20 patients (N=20) under the age of 16 (group2).Acetabular index (AI) measurement and Tönnis classification were performed from the patients last preoperative radiographs.The LLD,femur lengths and central edge angles (CEA) of the patients were measured on the orthorentgenogram taken at the last postoperative follow-up. Radiological Severin and Kalamchi MacEwen AVN classification was made. Clinical results were evaluated according to the McKay classification. Results:When the length differences between the groups were evaluated by applying a difference limit of 15mm, 20%(8) of the patients had a LLD of more than 15 mm and 65%(26) of the patients had a LLD of less than 15 mm. In 15 percent (6) it was equal.