İneklerde iki farklı yöntemle östrus senkronizasyonunu takiben foliküler gelişim ve gebelik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of follicular development and pregnancy rates following estrus synchronization by two differerent methods in cows
  1. Tez No: 487645
  2. Yazar: FAHRİ ÖNDER SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç:İneklerde östrusların doğru zaman içeresinde belirlenebilmesi ve bu işe harcanan zamanın azaltılabilmesi ile birlikte gebelik oranlarının artırılabilmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır.Son yıllarda, değişik hormon preparatlarının tek başına ya da kombine kullanıldığı östrus senkronizasyon programları geliştirilmiştir.Yapılan bu çalışmada; saha şartlarında östrus tespiti için harcanan zaman ve işgücü kaybının önlenmesi ile birlikte, kızgınlık gösteren hayvanların, sabit zamanlı suni tohumlama uygulamasına imkan sağlanması için iki farklı yöntemin etkinliğinin karşılaştırılması, gebelik oranlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Erzurum ilinde faaliyet gösteren özel bir süt inekçiliği işletmesinde 1 doğum yapmış Simental ırkı postpartum 45.gün ve üzerinde olan 16 inek 8'erli iki ayrı gruba ayrıldı. Birinci grupta bulunan ineklere 11 gün arayla PGF2α uygulandı, ikinci gruptaki hayvanlara 10 gün süreyle intravaginal progesteron uygulandı. Birinci gruptakilere ikinci enjeksiyondan 72 ve 96 saat sonra, ikinci gruptaki hayvanlara ise progesteronun uzaklaştırılmasından 48 ve 72 saat sonra iki kez tohumlama yapıldı. USG ile suni tohumlama sırasında foliküler gelişmeler izlendi ve suni tohumlama sonrası 35.günde gebelik tanısı yapıldı. Bulgular: İlk suni tohumlama günü raaf falikül çapları Grup 1' de 9.1±1.12 mm, Grup 2' de ise 19.0±2.56 mm (P=0.16) olarak tespit edildi. Gebelik oranları ise Grup 1'de 4/8 (%50), Grup 2'de 3/8 (%37,5) olarak belirlendi. İki grup arasında istatistiki olarak bir fark olmadığından, senkronizasyon için iki yöntemin de kullanılabileceği, ancak daha net sonuçlar elde edebilmek adına materyal sayısının arttırılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim : Intensive studies are being carried out to determine right time of estrus to decrease the time spent on this work in order to increase the pregnancy rates in cows. In recent years, estrous synchronization programs have been developed in which different hormonal preparations are being used alone or in combination. This aim of this study was to compare the efficacy of two different methods of synchronization together with the time on estrus detection in field conditions, prevention of labor loss, application of fixed time artificial insemination for animals showing silent heats and pregnancy rates. Material and Method : Present study was conducted in a special dairy cow operated in Erzurum province. A total 16 Simental breed cows of postpartum 45th day or more with one parturition were selected and divided into two groups. The cows in the first group were treated with PGF2α for 11 days and the animals in the second group were given intravaginal progesterone for 10 days. The first group was inseminated twice at 72 and 96 hours of 2nd injection of PGF2α, whereas animals in the second group were inseminated at 48 and 72 hours after removal of progesterone. Ultrasonography was used to observe follicular development at the time of artifical insemination and for diagnosis of pregnancy 35 days' post insemination. Results: On the day of artificial insemination, graaf follicle diameters were 9.1 ± 1.12 mm in Group 1 and 19.0 ± 2.56 mm in Group 2 (P = 0.16). The results were statistically non-significant. On the other hand, pregnancy rates were 4/8 (50%) in Group 1 and 3/8 (37.5%) in Group 2. Since there is no statistical difference between the two groups, it is concluded that both methods can be used for synchronization but the number of animals should be increased in order to obtain more clear results.