Beslenme alışkanlıklarının ilköğretim ikinci kademedeki öğrencilerin başarıları üzerine etkisi
The effects of eating habits for success in secondary school students
  1. Tez No: 487648
  2. Yazar: SERCAN KOBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmada, Erzurum ili Yakutiye ilçesi Şair Nef'i Ortaokulu'nda 2011-2012 eğitim öğretim yılında 6. 7. ve 8. sınıflarda eğitim gören, araştırmanın amacı hakkında bilgilendirilip, velileri tarafından gönüllü olarak yazılı izinleri alınmış 11 – 15 yaş aralığında 187 öğrenci kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olarak öğrencilerin yıl sonu başarı puanları ile SBS puanları kullanılmıştır. Öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını saptamak için sınıflarında anket uygulanmıştır. Anket verilerine göre öğrencilerin günlük aldıkları enerji miktarlarını belirlemek için 'besin değişim tabloları' referans alınarak hesaplanmıştır. Öğrencilerin günlük alması gereken enerji miktarlarını belirlemek için de 'on yaş üzeri çocukların enerji gereksinimi' ölçeği kullanılarak hesaplanmıştır. Bu veriler karşılaştırılarak öğrencilerin beslenme alışkanlıkları enerji gereksinimi yönünden yeterli ve yetersiz olarak belirlenmiştir. Toplanan veriler SPSS istatistik programı yardımıyla ortalamalar arasındaki istatistiksel farklar t-testi ile hesaplanmıştır.Araştırmaya 110'u (%58.8) kız, 77'si (%41.2) ise erkek öğrenci olmak üzere toplam 187 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin yaş sınırları 11 ve 15'tir. Araştırmaya katılan öğrencilerin 141'i (%75.4) yetersiz beslenmekte olup SBS puanı ortalamaları 309.586 yıl sonu başarı puanı ortalamaları 70.65 dir. 46'sı (%32.6) ise yeterli beslenmekte olup SBS ortalamaları 314.308, yıl sonu başarı ortalamaları ise 71.91 dir. Enerji gereksinimi yönünden yeterli veya yetersiz beslenme yıl sonu başarı not ortalaması ve SBS notu üzerinde istatistiki fark bulunmamıştır (p>0.05). Öğrencilerin tükettikleri öğün sayılarına göre, günde 3 öğün tüketen öğrencilerin 2 ve 4 öğün tüketen öğrencilere göre yıl sonu başarı not ortalaması ve SBS notu üzerinde kısmı bir fark oluşturmuş fakat bu durum istatistiki olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0.05).Bulunan sonuçlar, yeterli ve dengeli beslenmenin öğrenci başarısıyla istatistiksel olarak ilişkisinin olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Şair Nefi Secondary School 2011-2012 academic year the 6th, 7th and 8th grades students 11 - 15 years of ages 187 students were used with written permission of their family informed about the purpose of this search, the success of the student as the dependent variable of the study and points with SBS(Placement Test) scores were used. A questionnaire was applied to determine the nutritional habits of the students in the class. According to the survey data todetermine the amount of energy they receive daily 'students nutritional statements of changes' were calculated by reference. To determine the amount of energy required to take daily among students 'energyneeds of children over the age of ten' was calculated using scale. These datas were determined by comparing students eating habits and lack of sufficient in terms of energy requirements. The statistical differentce between average using the collected data were analyzed by t-test using SPSS statistical software.The study included 110 (58.8%) were female and 77 (41.2%) participated in a total of 187 students, including students and male. Students age 11 and 15. 141 students participated in the study (75.4%) is being under nourished year-end 309 586 SBS average score mean score of 70.65 dr. 46 (32.6%) had an average of 314 308 SBS is fed enough, the year-end average of 71.91 dr. Adequate nutrition for the year-end grade point average in terms of energy requirements, SBS notes and created a difference in part on the overall average but adequate or in adequate nutrition year-end grade point average in terms of energy requirements and there was no statistical difference on the SBS notes (p>0.05). According to the number of meals they consume students, 3 meals consuming students than students who consume 2 or 4 meals a year end grade point average day, the SBS notesand created a difference in part on the overall average, but there was no statistically significant in this case (p> 0.05).The results are adequate and balanced nutrition is the success of the students that there was no statistically significant relationship.